Kuzey Işıkları’nın peşinde yaptığımız İsveç ve Finlandiya Laponyası gezimiz, bugüne dek yaptığımız unutulmaz seyahatler arasında yerini aldı! Kuzey Işıkları’nı izlemek birçok kişinin hayali! Ancak, ışıkların peşinde Kuzey rotasını planlayıp göremeden dönen de çok! Eğer siz de kuzey ışıkları turu yapmak istiyor ve kuzey ışıkları en iyi nerede görülür diyorsanız doğru yazıdasınız! Aşağıdaki listede kuzey ışıkları nerede en iyi izlenir ve lokasyonlara göre kuzey ışıkları ne zaman görülebilir bilgilerini bulacaksınız.

Şahit olduğumuz en güzel doğa olaylarından biri olan ışıklar konusunda şansınız bol olsun! Rotanıza hazırlanırken bu konudaki diğer rehberlerimize de göz atmayı unutmayın!

KUZEY IŞIKLARI İZLEMEK İÇİN EN GÜZEL YERLER

1. KIRUNA, İSVEÇ

Kiruna, İsveç Laponya’sında gidebileceğiniz en güzel yerlerden. Hem kamp konaklamaları hem de ışıkları zahmetsiz izleyebileceğiniz lokasyonlar açısından oldukça zengin. Burada göl kenarı kamp konaklamalarını tercih edip garanti bir rota planlayabilirsiniz.

Kiruna’nın gelişmiş şehir merkezine yakınken ışıkların izlenebileceği yerlere kolayca ulaşmak en büyük artısı. Ayrıca, arabayla Abisko Ulusal Parkı’na 1 saatte, Norveç’in kayak merkezlerinden Narvik’e 2 saatte ulaşabilirsiniz. Ek olarak, Kiruna’dan Finlandiya’ya gitmek de 4 saat. Son bilgi olarak, Stokholm’den kalkan gece treni Arctic Express de Kiruna ve Abisko üzerinden Narvik’e gidiyor.

Ne Zaman: Kiruna’da Kuzey Işıkları Eylül – Mart ayları arasında görülebiliyor. Gökyüzünün bulutsuz, kar yağışının nadir, kar fırtınasının olmadığı ama kar manzaralarının bulunduğu bir gezi için Şubat sonu – Mart sonu arası en iyi seyahat dönemi diyebiliriz.

Detaylı Kiruna gezi rehberimiz için: KİRUNA GEZİ REHBERİ | KİRUNA GEZİLECEK YERLER

2. ABISKO, İSVEÇ

Kuzey Işıkları en iyi nerede görülür diyenler için bu listede Abisko Ulusal Parkı mutlaka yer almalı. Kiruna’yı merkez olarak alıp Abisko’ya arabayla 1 saatte ulaşabilirsiniz. Abisko, ışıkların görüldüğü Aurora Ovali içerisinde kalan diğer yerlere kıyasla daha açık gökyüzüne sahip. Bu yüzden de Blue Hole adıyla anılıyor ve bulutsuz, genelde açık olan havası da ışık ihtimalini en yüksek dereceye çekiyor. Eğer Kiruna ile ortak bir plan yapacaksanız Abisko için 2 gün ayırmak yeterli olur. Böylece, hava açısından şansınızı artırmış olursunuz.

Abisko’da ücretli teleferikle çıkılan Sky Station, Abisko Turist Station’ın yanından yürüyerek inebileceğiniz Tornetrask gölü ve bu gölün araçla gidebileceğiniz sol kıyısı ışıkları izleyebileceğiniz yerler arasında.

Ne Zaman: Abisko’da Kuzey Işıkları Eylül – Mart ayları arasında görülebiliyor. Bizce en iyi dönem Şubat sonu – Mart sonu arası.

3. ROVANIEMI, FİNLANDİYA

Arctic Circle çizgisinin üzerindeki konumu ile Rovaniemi, gezi noktaları, bol kış aktivitesi ve daha organize bir Kuzey Işıkları turu için en ideal rota. Finlandiya Laponya’sının merkezi olan Rovaniemi, özellikle bu geziyi çocukla yapmak isteyenler için ideal. Ayrıca, Rovaniemi’de şehir merkezinin hemen dışındaki göl kenarı cam iglo otellerde konaklayabilir ve bu otellerden snow mobile, sauna gibi kış aktivitelerini organize edebilirsiniz. Otellerin bulunduğu bölgeler aynı zamanda ışıkları da izleyebileceğiniz yerler. Kış döneminde İstanbul’dan Rovaniemi’ye direkt uçuş olması da en iyi özelliklerden.

Rovaniemi üzerinden başlayacağınız Lapland seyahatine birkaç yer daha eklenebilir. Mesela; Rovaniemi’den arabayla 3 saatte Saariselka, Inari ve Ivalo gibi ışıkların daha net ve kolay görüldüğü yerlere ulaşabiliyorsunuz. Bu arada Finlandiya Laponyası, Rusya, Norveç, İsveç ve Finlandiya’yı kapsayan Laponya bölgesi içerisinde bütçe olarak en uygun olanı.

Ne Zaman: Rovaniemi’de Kuzey Işıkları Eylül – Mart ayları arasında görülebiliyor. Bizce en iyi dönem Şubat sonu – Mart sonu arası. Ağaçların karla kaplı olduğu daha beyaz manzaralar için Aralık sonu – Ocak sonu arası uygun olur. Ancak, bu dönemde kar yağışlı hava nedeniyle ışık görme ihtimalinin daha düşük olduğunu ekleyelim.

Rovaniemi detaylı gezi rehberimiz için: ROVANİEMİ GEZİ REHBERİ | ROVANİEMİ GEZİLECEK YERLER

4. SAARISELKA, FİNLANDİYA

Finlandiya Laponyası’nda hem ışıkları izleyebileceğiniz hem de Lapland rotasının keyfini süreceğiniz birçok lokasyon bulunuyor. Bunlardan biri de konum olarak Rovaniemi’nin yukarısında kalan ve Rovaniemi’den arabayla 3 saatte ulaşabileceğiniz Saariselka. Saariselka ayrıca, Arctic Circle içinde olduğundan ışık ihtimali de daha yüksek bir lokasyon.

Çevresindeki cam iglo oteller, Urho Kekkonen Ulusal Parkı’na olan yakınlığı, kayak ve kış aktivitelerinin kolay planlanması, ren geyiği ve husky çiftliklerinin bu çevrede bulunması, Kuzey Işıkları’nın da yıl içinde ortalamada 200 kez görülmesi Saariselka’nın avantajları arasında.

Ne Zaman: Saariselka’da Kuzey Işıkları Eylül – Mart ayları arasında görülebiliyor. Bizce en iyi dönem Şubat sonu – Mart sonu arası. Ağaçların karla kaplı olduğu daha beyaz manzaralar için Aralık sonu – Ocak sonu arası uygun olur. Ancak, bu dönemde kar yağışlı hava nedeniyle ışık görme ihtimalinin daha düşük olduğunu ekleyelim.

5. INARI, FİNLANDİYA

Finlandiya Laponyası’nda Kuzey Işıkları’nı görme ihtimalinizin en yüksek olduğu yer Inarı ve Inari gölü çevresi. Inari gölünün bir ucundaki Inari’de, diğer ucundaki Nellim’de ve Inari’ye 20 dakika araç mesafesindeki Ivalo’da çok sayıda cam iglo oteli bulunuyor. Ayrıca, bölgenin kış aktiviteleri açısından zenginliği ve geyik çiftliklerinin bolluğu da Inari’nin diğer güzellikleri.

Bol deneyimli Lapland gezisi için, rotaya Rovaniemi’den başlayıp Inari’ye geçmek en güzel seçenek. Bu tarz bir gezi için Rovaniemi’ye 2 gün, Inari’ye 2 gün ayırın. Böylece, ışıkları görme ihtimalini de artıracaktır. Inari’nin görsel olarak da Kiruna ve Abisko’ya göre çok daha hoş olduğunu eklemeliyiz.

Ne Zaman: Inari’de Kuzey Işıkları Eylül – Mart ayları arasında görülebiliyor. Bizce gökyüzünün açıklığı açısından en iyi dönem ise Şubat sonu – Mart sonu arası.

6. TROMSO, NORVEÇ

Kuzey Işıkları için en çok önerilen rotalardan biri Norveç’in Tromso şehri. Genel olarak Norveç için Kuzey Işıkları’nın en iyi izlenebileceği ülke, Tromso için de ışıkların en iyi izlenebileceği yer olarak bahsediliyor. Rotanın bu kadar popüler olmasında, Tromso’nun Aurora Ovali’nin tam ortasındaki konumu çok etkili. Ayrıca, Tromso’da ışıkların çıkma ihtimalinin daima yüksek oluşu ve şehirden bile görülebilmesi de oldukça önemli.

Gezi konsepti açısından Finlandiya Laponyası’nda yapacağınız bir Kuzey Işıkları rotası ile Norveç’e yapacağınız rota arasında pek fark yok. Ancak, Türkiye’den gidecek biri için bu iki ülke arasında fark bütçe nedeniyle çıkabilir. Çünkü Norveç, Finlandiya’ya kıyasla daha pahalı bir ülke. Bu pahalılığı konaklamadan aktivite turlarına, market ve yeme içme fiyatlarından araç kiralamaya dek farklı başlıklarda hissedersiniz.

Ne Zaman: Tromso’da Kuzey Işıkları Eylül – Nisan başı arasında görülebiliyor. Bizce gökyüzünün açıklığı açısından en iyi dönem Mart ekinoksuna yakın olan tarihler. Nisan ayına da pek bırakmamak lazım ki ışıksız bir gezi olmasın.

7. SVALBARD, NORVEÇ

Svalbard, dünyada yaşanabilen en kuzey nokta olarak kabul ediliyor. Yukarıda yazdığımız yerlerin çok daha kuzeyinde konumlanan Svalbard, ışıklar için gidebileceğiniz en güzel yerlerden. Aynı zamanda, dünyanın en kuzeyindesiniz! Böylece hem iklim, hem rota, hem de bembeyaz manzaralar açısından farklı bir seyahat deneyimi olacak. Svalbard’da insandan çok kutup ayısı yaşadığını da tam olarak bu noktada belirtmeliyiz sanki.

Kuzey Kutbu bölgesinde olduğu için, Svalbard’da Kasım – Şubat ayları arasında 24 saat boyunca hiç güneş doğmuyor. Bu döneme de Polar Nights adı veriliyor. Polar Nights içinde gökyüzü gün boyu karanlık. Bu yüzden de Kuzey Işıkları burada hem gündüz hem de gece görülebiliyor. Finlandiya’ya kıyasla pahalı bir deneyim rotası diyebileceğimiz Svalbard’a sadece bunun için gelinmez. Ancak, ziyaretinizi Kasım – Ocak arasına denk getirirseniz, iklim koşulları nedeniyle ışıkları görme ihtimalinizin de oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Ne Zaman: Svalbard’da Kuzey Işıkları Ekim – Mart ayları arasında görülebiliyor. Önerilen tarihler ise güneşin hiç çıkmadığı Polar Nights dönemi. Yani, Kasım ayı ortası ile Ocak sonu arasındaki dönem.

8. İZLANDA

Kuzeyin en orijinal rotalarından biri olan İzlanda, kendine has coğrafyası ve doğası ile Kuzey Işıkları’nı izleyebileceğiniz en iyi rotalardan. Üstelik, şelaleleri, buzulları ve volkanları ile her mevsim bambaşka görüntülere bürünmesi ve mevsimsiz bir rota oluşu da İzlanda’nın artılarından. Reykjavik’den başlanacak bir İzlanda gezisinde, ülkenin en popüler gezi rotası olan Golden Circle’ı takip ederek Kuzey Işıkları’nın peşinde wish list’inizden bir yerin daha üzerini silebilirsiniz.

İzlanda’da Aurora Borealis sezonu 8 ay sürüyor. Kışın karlı ve çok bulutlu günlerine denk gelmediği sürece ışıkları görmeniz çok yüksek ihtimal. Dünyanın en iyi araba rotalarından birinde, bir yandan da Kuzey Işıkları turu yapmak nereden baksanız bir taşla iki kuş!

Ne Zaman: İzlanda’da Kuzey Işıkları Eylül – Nisan başı arasında görülebiliyor. En iyi dönemler, tarih olarak Eylül ve Mart ekinokslarına yakın olan tarihler.

Kuzey Işıkları En İyi Nerede Görülür – Kuzey Işıkları Ne Zaman İzlenir yazımızın sonuna geliyoruz. Tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Bu rotanın diğer yazıları:

FİNLANDİYA’DA KUZEY IŞIKLARINI İZLEMEK İÇİN EN İYİ OTELLER