Karadağ; vizesiz gidilebilmesi ve para birimi € olmasına rağmen halen ekonomik bir rota oluşu ile favorimiz! Orta Çağ dokulu kasabaları, doğa manzaraları, damak tadımıza pek uygun yemekleri ve sıcaklığı Karadağ’ı hep bir adım önde tutmaya yetiyor. Ancak, burayı gözümüz kapalı önerecek olmamızın nedenlerinden biri de Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan Karadağ plajları!

Plajlarının ünü sınırlarını çoktan aşmış durumda. Haliyle hem Avrupa’dan hem de Türkiye’den deniz tatili, balayı gezileri ve cruise turları için de sıklıkla tercih ediliyor. Karadağ’ın 295 km uzunluğundaki Adriyatik kıyısı geçmişten günümüze korunmuş tatlı kasabaların ve sayısız plajın ev sahibi. Her birinin doğası, ortamı ve enerjisi farklı olsa da hissi aynı. Yazması bizden, keşfetmesi sizden! Deniz çantaları hazırsa en güzel Karadağ plajlarını anlatmaya başlıyoruz!

EN GÜZEL KARADAĞ PLAJLARI

Karadağ, bol yeşilli doğasını Adriyatik Denizi ile birleştiren sayısız plajın ev sahibi. İster sırt çantalı olarak gezin, ister ailecek… Herceg Novi’den Petrovac’a doğru çizdiğimiz rotada favori Karadağ plajlarımızı listeledik. Bu arada, plajlara hızlı ve rahat ulaşabilmeniz için araba kiralamak iyi olur. Böylece, dolaşırken vakit kaybetmezsiniz. 

1. Dobrec Beach, Herceg Novi:

Sadece Herceg Novi ve Dobrec’in çevresindeki diğer plajlardan tekne ya da botla ulaşılabilen Dobrec Beach, Karadağ’daki en sakin ve en mini plajlardan. Kara ulaşımı olmadığı için diğer plajlar gibi kalabalık olmuyor. Oldukça da huzurlu bir yer. 70 m’lik mini bir plaj ama koydaki işletmeden şemsiye ve şezlong kiralanabiliyor. Ayrıca, yeme içme servisi de alabiliyorsunuz. Kafenin menüsü taze balık ve geleneksel Karadağ yemekleri ağırlıklı.

Dobrec Beach, Adriyatik ile tanışmak için oldukça ideal bir seçenek. Plajın turkuaz denizi pırıl pırıl, plaj bölümü ise çakıllı. Etrafındaki doğal manzaraları görünce insan buradan çıkmak istemiyor. Özetle, yolu Herceg Novi’ye düşecek olanlar listesine mutlaka dahil etsin.

2. Bajova Kula, Perast:

Perast’a araçla geldiyseniz rahatça gidebileceğiniz Bajova Kula, Kotor ve Perast arasındaki en iyi deniz rotası. Perast’a 1 km uzaklıkta yer alan bu plaj, küçük olmasına rağmen doğası ile oldukça huzurlu bir ortam sağlıyor. Plajdaki işletme hem yeme içme hem de bar anlamında fazlasıyla yeterli. Yaz döneminde hızlıca dolduğu için erken saatte gidemeyecekseniz önceden arayıp şezlong için rezervasyon yaptırabiliyorsunuz.

Suyu çok güzel, plajı ise biraz çakıllı. Bajova Kula’nın bir diğer özelliği de konumundan ötürü etrafındaki dağ kaynaklarının bu koya karışmasından dolayı suyunun hep serin olması. Sıcak koyları seviyorsanız burası size uymaz; ama gelmediğiniz için Karadağ’ın en güzel plajlarından biriyle tanışmayı kaçırmış olursunuz. 😊

3. Plavi Horizonti Beach, Tivat:

Tivat’a bağlı Lustica yarımadasındaki mavi bayraklı Plavi Horizonti plajı, çam ağaçları ile çevrili doğası ve safi kum sahili ile Karadağ’daki favorilerden. Karadağ plajları genellikle çakıllı olduğundan Plavi Horizonti kum özelliği ile benzersiz ve sığ bir kıyıya sahip olduğundan da aileler tarafından sıkça tercih ediliyor.

Tivat’ın güneyinde yer alan Plavi Horizonti plajı konumu ile de Karadağ’ın en çok güneş alan sahillerinden biri. Genel olarak da Karadağ’daki diğer plajlara kıyasla daha sıcak bir suyu var.

Plajda şemsiye ve şezlong kiralanabilecek işletmeler mevcut. Arkasında büyük bir otel bulunuyor. Upuzun bir alanı kapsadığından voleybol, tenis, jet ski ve kano gibi çeşitli spor aktiviteleri yapmak mümkün. Ayrıca, bu plaj şnorkel ve dalış için de oldukça iyi bir nokta. Açıklarda su altı yaşamını gözlemek isteyenlere duyrulur!

4. Ploce Beach, Budva:

Budva yakınlarındaki Ploce Beach, kayalık plajı, berrak kıyısı ve kayalık alana yapılan havuzları ile listedeki plajlardan biraz farklı. Özellikle, teraslaya yapılan farklı büyüklükteki havuzlar içlerindeki bistro masalar ile tam parti kafası. Ploce Beach’in eğlenceli ortamı diğer plajlarda pek göremeyeceğiniz türden.

Eğlenceli bir gün geçirmeyi hedefliyorsanız buraya gelmeyi düşünebilirsiniz. Ne kadar ilginizi çeker bilemedik; ama köpük partileri buranın olmazsa olmaz aktivitesi. 😊

Plajda çok sayıda işletme var, hizmet anlamında oldukça konforlu bir yer. Hem denize hem de havuza girebilirsiniz. Plajın sırtını verdiği kısım doğasıyla pek uyumlu olmasa da Ploce’nin baktığı Adriyatik kıyısı bu olumsuz durumu unutturmaya yetiyor.

Budva’nın merkezinden çok uzakta olmadığı için taksi ile gelinebilir. Tekneyle gelmek isterseniz onu da Budva’dan çözebilirsiniz, yaklaşık €5 tutuyor.

5. Mogren Beach, Budva:

Budva’nın mavi bayraklı plajlarından biri olan Mogren, birbirine bir tünel ile bağlı iki plajdan oluşuyor. Plaja Stari Grad’dan gidilen bir patika yoldan ulaşıyorsunuz. Aradaki mesafe 150 m kadar olduğu için yürüyerek rahatça gidilebiliyor. Bu yüzden de en popüler seçeneklerden biri.

Mogren Plajı’na gitmeyi Stari Grad turu ile birleştirebilirsiniz; ancak öğleden sonra kalabalıklaşmaya başladığını unutmayın. Kumu çakıllı, doğası oldukça güzel. Şemsiye ve şezlong kiralanabiliyor. Ayrıca, tekne ulaşımı da olan bir plaj. Bunun yanı sıra buradaki teknelerle açığında ve çevresindeki kayalık alanlarda dalış aktivitesi de yapılabiliyor.

6. Jaz Beach, Budva:

Karadağ sahilinin en büyük üç plajından biri olan Jaz Beach, Budva’nın merkezine 2,5 km mesafede. Plajı çakıllı, denizi ilerledikçe kumlu, etrafı tepelerle çevrili. Turkuaz bir kıyıya sahip olduğu için Budva’nın en sevilen deniz rotalarından. Organize bir plaj, o yüzden işletme konusunda sorun olmuyor.

Jaz Beach’in ayrılmış bir bölümü de çıplaklar plajı olarak hizmet veriyor. Budva’da kamp atmak isteyenlerin ve sırt çantalıların da tercih ettiği bir yer. Plaj tamamen koruma altında ve 2015’te Lonely Planet tarafından Avrupa’nın en iyi plajı seçilmiş.

7. Becici Beach, Budva:

Budva’nın küçük kasabalarından Becici’de bulunan bu plaj, Stari Grad’a 4,5 km mesafede. Becici Beach de Karadağ’ın en uzun plajları arasında, 2 km boyunca uzanan bir sahili ve çok temiz bir kıyısı var. Uzun yıllar önce Altın Palmiye ödülü bile almış.

Oldukça geniş bir şezlong alanı bulunuyor, yer bulması çok rahat. Becici aynı zamanda bir tatil kasabası olduğundan, plaj çevresinde çok sayıda konaklama imkanı ve restoran da bulabilirsiniz. Ancak, burada Kotor’un ve Budva’nın tarihi silüetini bulmayı beklememelisiniz. Çevredeki oteller oldukça modern yapılarda ve üst sınıfa hitap ediyor.

8. Kamenovo Beach, Budva:

Turkuaz rengi ile Budva’nın en güzel plajlarından biri. Kamenovo Plajı’na Becici’den geçen bir tünelle ya da Petrovac’a giden yol üzerinden ulaşmak mümkün. Etrafı tepe ve orman manzarası ile çevrili olan plajda kafe ve restoran seçenekleri var, günbatımı için de oldukça ideal.

Plajı ve denizi kum, denizin girişi turkuaz, devamı lacivert. İşletmelerden şemsiye ve şezlong da kiralanabiliyor. Sakin bir ortam arayanlar için ideal, hem de yılın çoğu günü güneş aldığı için daima gelinebilir. Stari Grad’a 6,5 km mesafede, Becici ve Przno arasında bulunuyor.

9. Sveti Stefan Halk Plajı, Budva:

Eskiden bir balıkçı köyü olan Sveti Stefan Adası, Karadağ’ın en gösterişli noktası olarak artık lüks bir otel zincirine ait. Adaya giriş sadece otel müşterilerine özel olduğundan Karadağ geziniz esnasında burayı gezemeyeceksiniz. Kendisi celebrity’lerin sıklıkla tercih ettiği bir rota olmuş durumda. İyi haber; adaya giden yolun iki yanı da plaj olarak değerlendiriliyor.

Yolun sağ tarafında otele ait olan Milocer Beach, sol yanında ise halk plajı var. Milocer Beach’e giriş ücretli, halk plajı ise ücretsiz. Sveti Stefan Adası’nı karşınıza alıp turkuaz kıyısında yüzmek isterseniz halk plajı tarafına geçin. Arabayla gidecekler için otopark mevcut. Ayrıca, şezlong ve şemsiye de kiralanabiliyor. Yeme içme konusunda hizmet alacağınız kafeler de var.

10. Lucice Beach, Petrovac:

Karadağ’daki favori plajımız hiç şüphesiz Petrovac. Budva eski şehir merkezine 20 km uzaklıkta olan bu plaj, Budva Rivierası’nın en çok tercih edilen deniz rotalarından. Çok da haklılar; her ne kadar 600 m’lik küçük bir plaj da olsa, bol yeşilli tepelerle çevrili doğası ile insanı kendine çekmeyi başarıyor. Petrovac plajının bir diğer özelliği de Katic ve Sveti Nedjela adacıklarını tam karşıdan görmesi.

Petrovac aynı zamanda bir tatil kasabası olduğu için plajın çevresinde restoranlar, kafeler ve hediyelik eşya dükkanları da var. Yaz aylarında biraz kalabalık olabiliyor ama o durumda bile son derece huzurlu.

Petrovac plajı ile birlikte En Güzel Karadağ Plajları yazımızın sonuna geldik. Karadağ ile ilgili tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Karadağ yazılarımız:

BUDVA GEZİ REHBERİ – BUDVA GEZİLECEK YERLER

PERAST GEZİLECEK YERLER VE PERAST GEZİ REHBERİ

KOTOR GEZİLECEK YERLER – KOTOR GEZİ REHBERİ