Uzun yıllardır yazlarımızın bir kısmı Dikili’de geçiyordu; ancak eve en yakın plaj ve organize tesis gezmekten Dikili koylarını hiç keşfetmeye hiç fırsatımız olmadı. Gerçi insan bir yeri rutin olarak ziyaret etmeye başladığında, bir süre sonra ona farklı bir gözle bakmayı da unutuyor. Bizim de Dikili ile olan hikayemiz böyleydi; ta ki bir dergide Kalem Adası’nın fotoğrafıyla karşılana dek! O fotoğrafın ardından Kalem Adası’nı araştırmaya başladık, sonra internet bizi Bademli koylarına ve oradan da Dikili’ye götürdü. Açıkçası, İzmir’in ve Ege’nin en güzel ve en berrak koylarının Dikili’de olabileceği aklımıza hiç gelmezdi. Arayı daha fazla açmadan en kısa sürede kendi gözlerimizle görmek ve tabii ki yüzmek için 😊 bir plan yaptık.

Bugüne dek bu pırıl pırıl parıldayan turkuaz koylardan kimse bize bahsetmedi; belki de kendilerine saklamak istediler. Ege muhtarları olarak bayrağı devraldık, bu yazıda sizi Dikili’nin en güzel koylarında unutamayacağınız bir tekne turuna çıkıyoruz!

Küçük Zindancık Koyu, Dikili

DİKİLİ NEREDE

İzmir’in kuzeyinde, merkeze 120 km uzaklıkta yer alan Dikili, yazlık bir bölge olarak öne çıksa da aslında kışın da düzenli yaşamın olduğu bir ilçe. En yakın komşusu Bergama ve Balıkesir, kıyısı Ege Denizi. Yazlık sezonu açıldığında merkezinin yanı sıra Bademli ve Çandarlı beldelerinde de nüfus artmaya başlıyor.

DİKİLİ’YE NASIL GİDİLİR

Dikili’ye İzmir’den, Bergama’dan, Ayvalık’tan ve İstanbul’dan kolayca gidebilirsiniz. Ege Bölgesi’nden sıklıkla otobüs seferlerinin bulunduğu Dikili, yeni yolun açılması ile İstanbul’dan da oldukça yakın.

İzmir’den Dikili’ye Ulaşım:

İzmir’in merkezinden Menemen yolunu takiben, O-30 kara yolu ile önce Aliağa’ya, Aliağa’yı geçtikten sonra Zeytindağ’dan E87 karayolunu izleyerek Dikili’ye ulaşabilirsiniz. Yol yaklaşık 1 saat 40 dakika sürüyor.

Bergama’dan Dikili’ye Ulaşım:

Bergama – Dikili arası 30 dakika. D240 karayolunu takiben önce İzmir – Çanakkale yoluna çıkın, tabelaları takip ederek kısa sürede Dikili’ye ulaşabilirsiniz. Bergama Otogar’dan Dikili Otogar’a gün içinde sık sık otobüs ulaşımı da mümkün.

Ayvalık’tan Dikili’ye Ulaşım:

Ayvalık – İzmir yolundan İzmir – Çanakkale yoluna çıkarak tabelaları izleyin. Yol, 30 dakika sürüyor.

İstanbul’dan Dikili’ye Ulaşım:

İstanbul-İzmir otoyolunu kullanarak O5 kara yoluna girin. Yeni yolda istikamet Soma; Savaştepe’yi geçtikten sonra Bergama’yı geçip Dikili’ye gidebilirsiniz. İstanbul’dan Dikili’ye ulaşmak toplam 3.5 saat. Yol ücreti biz gittiğimizde 230 TL kadardı, güncel fiyatları takip edemez olduk 🙂

Eski İstanbul-İzmir yolunu kullanarakta Dikili’ye 4.5 saat gibi bir sürede fahiş fiyatlı otoyol ücretleri ödemeden ulaşabilirsiniz, Bergama çıkışından Dikili yönüne devam edin.

Dikili Limanı, Dikili

DİKİLİ TEKNE TURU

Dikili tekne turları, sabah 11:00’de Dikili limanından hareket edip Bademli kasabasının koylarını gezerek 18:30 gibi limana geri dönüyor. Tekneler yazın tam kapasite çalıştığı için istediğiniz kaptanı birkaç önceden arayarak rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Dikili tekne turu için daha önceden bir kaptanla anlaşmazsanız, iskeleye gittiğinizde orada göreceğiniz standlardan bilgi alıp size uygun olana binerek geziye çıkabilirsiniz. Tekne turu fiyatları genel olarak birbirinin aynısı, ancak öğlen verilen yemek detaylarına göre değişiklik gösterebilir. Limanda anlık bir tekne ile anlaşmanın negatif yanı, gittiğinizde tekne dolmuş olabilir ve bu sebeple hangisinde yer var ise ona binmek durumunda kalabilirsiniz.

Dikili Koyları

DİKİLİ TEKNE TURU ROTASI

Tekneler sırasıyla Küçük Zindancık Koyu, Killik Koyu’nun yanı başındaki Hanımın Koyu, Kalem Adası ile Garip Adası arasındaki Akvaryum Koyu ve son olarak da Ilıca Koyu’na gidip Kalem Adası’nın etrafından dolaşarak limana geri dönüyor.

Her tekne turunda favori koyumuzu paylaşmak gibi bir geleneğimiz olsa da Dikili’de bunu yapamadık! 😊 Tüm koylar neredeyse birbirinin aynısı güzellikte ve mavilikteydi. Hiçbirini ayıramadığımız için Türkiye’nin en güzel tekne turu ödülünü Dikili’ye verdik! 😊 Bundan böyle, sonsuza kadar her yaz Dikili’ciyiz!

Akvaryum Koyu, Dikili

EN GÜZEL DİKİLİ KOYLARI

Dikili tekne turları aslında bu bölgenin eski Rum köyü olan Bademli açıklarında yapılıyor. Bademli civarındaki koyları kısaca anlatalım istedik, kendileri aynı zamanda bizim için Dikili’deki en güzel koylar olur.

#1 Küçük Zindancık Koyu:

Dikili tekne turlarının ilk rotası olan Küçük Zindancık, Killi Koyu ile yan yana bulunuyor. Küçük Zindancık Koyu özel mülklerin olduğu bir bölgede bulunduğundan bu koya karadan ulaşım yok, sadece teknelerle gidebiliyorsunuz. Tekne turu açılışı için oldukça güzel bir yer!

#2 Killik Koyu:

Hem karadan hem denizden ulaşılan Killik Koyu, Dikili’nin en sevilen koylarından biri. Tarihte Kanai olarak bilinen antik yerleşimin bulunduğu bölgede yer alan Killik Koyu, Bademli deresinden akan sular sonucu bir yarımada şeklini almış. Killik Koyu’nun Dikilililer ve turistler tarafından bu kadar çok sevilmesinde beyaz kumu ile sığ denizinin etkisi büyük. Hem sahilindeki hem de denizin dibindeki beyaz kumlar sayesinde koy gerçekten muazzam bir görünüme kavuşuyor. Çocuklu aileler tarafından sıkça tercih edildiği için hafta sonu oldukça kalabalık oluyor. Bir özelliği de kıyısındaki killer, yüzünüze ya da vücudunuza sürerek doğal peeling yapabilirsiniz.

Hanımın Koyu, Dikili
Hanımın Koyu, Dikili
Hanımın Koyu, Dikili

#3 Hanımın Koyu:

Hanımın Koyu, Killik Koyu’nun komşusu. Eskiden halka açık bir zeytinliğin kıyısında olan bu koy, şu an özel bir mülke ait. Şöyle bir koyunuz olduğunu düşünebiliyor musunuz? 😀 Biz de düşünemedik…. Neyse, anlatmaya devam edelim. Koyun kıyısı, aynı zamanda evin özel plajı olduğundan artık buraya sadece deniz yolu ile gelinebiliyor; ancak tekne ile geldiğinizde plaja yüzerek gidebiliyorsunuz. Bu kıyıdaki taşlardan çıkan kilin şifalı olduğuna inanılıyor. Aynı Killik’te olduğu gibi, tekne Hanımın Koyu’nda durduğu zaman, taşları kazıyarak elde edilen kili vücudunuza sürebiliyorsunuz ama kili ceplere ya da poşetlere doldurup koydan çıkarmak yasak.

#4 Garip Adası:

Garip Adası birkaç yıl önce mülkiyetinin bulunduğu Dartar ailesi tarafından Fi Yapı’ya satılmış; şu an TMSF bünyesinde bulunuyor. Üzerinde henüz bir yapılaşma söz konusu değil ve olmayacağını da ummak istiyoruz. Bademli’nin bakir ötesi Garip Adası’na tekne turlarıyla ya da kiraladığınız özel teknelerle gelebilirsiniz.

Garip Adası, Dikili

#5 Kalem Adası:

Kalem Adası ise Oliviera Resort’un bulunduğu ada. Oliviera Resort Hotel, Dikili’nin turkuaz koyu ortasında bir adaya konumlanmış en güzel balayı otellerinden biri. Sahili Bademli tarafına bakıyor, komşusu olan Midilli Adası’na bakan kısmı ise hala oldukça bakir. Koyundan faydalanmanın en kısa ve ekonomik yolu da Dikili tekne turları ile komşusu olan Akvaryum Koyu’na gelmek; çünkü eğer konaklamadan Oliviera Resort’un plajına girmek isterseniz kişi başı 300 TL ödemeniz gerekiyor. 😊   

#6 Akvaryum Koyu:

Dikili’nin gözbebekleri olan Kalem Adası ve Garip Adası’nın arasında kalan Akvaryum Koyu, adı gibi hem akvaryum gibi hem de tertemiz. Denizin lacivert ve turkuaz tonlardaki geçişi yüzme keyfini bambaşka bir noktaya taşıyor. Durup durup bu koyun hayalini kuruyoruz, bu yaz sezonu burada açmaya söz verdik. 😊

#7 Ilıca Koyu:

Tekne turlarının son rotası olan Ilıca Koyu’nun özelliği kaplıcasının olması. Aynı zamanda sit alanı olduğu için koruma altında ve yapılaşma izni yok. Tekne koya yanaştıktan sonra kıyıya çıkarak ya da yüzerek taş alandaki kaplıcaya girebiliyorsunuz. Ilıcadan gelen sıcak su romatizma ağrılarına iyi geliyormuş. Suyun sıcaklığı bir hayli yüksek; ancak çok küçük bir alanda bulunduğu ve teknelerin yanaşmasıyla bir anda kalabalıklaştığı için biz içine girmeyi istemedik. Pek hijyenik bulmadık galiba sdjsjjsjs……….

DİKİLİ TEKNE TURU FİYATLARI

Dikili tekne turlarının 2019’da kişi başı fiyatı 70 TL’ydi, bu rakama içecek hariç öğlen yemeğiniz de dahil. Fiyatlar sezonda biraz daha yüksek olabilir.

Dikili Özel Tekne Kiralama

Genellikle tüm tekneler 70-100 kişi arası kontenjanda olduğundan ayrı bir loca alanı yoksa bir süre sonra giderek yorucu olmaya başlıyor. Planınızı önceden yaparsanız Dikili koylarını gezmek için özel tekne de kiralayabilirsiniz. Dikili’de özel tekne kiralama konusu ikiye ayrılıyor; eğer sadece bir koya gitmek için tekneyi taksi gibi kullanacaksanız Bademli’den kalkan 2 kişilik balıkçı tekneleriyle 300 TL’ye git-gel yapabilirsiniz. Bu iki kişilik motorlar belirli bir saatte sizi alıp istediğiniz yere bırakıyor, belirlediğiniz saatte de gelip sizi limana geri götürüyor.

Dikili tekne turunu grupça yapacaksanız, 8-12 kişilik teknelerin günlük kirası sezona göre 800 TL-1.000 TL arasında değişiyor. Bu teknelerle anlaşırsanız tüm gün koyları gezebilirsiniz.

Akvaryum Koyu, Dikili

DİKİLİ TEKNE TURU TAVSİYESİ

Dikili tekne turunu yapmaya bir dergide denk geldiğimiz Kalem Adası fotoğrafının ardından karar verdik. Ayvalık ve Cunda gezimizin son günü İstanbul’a dönmek istemeyince yakında nereler var diyerek araştırmalara başladık ve Dikili’nin çok yakın olduğunu görünce de uzun zamandır istediğimiz Dikili tekne turu için yola düştük. İnternet araştırmasında karşımıza ilk Güven Tur çıktı ve turu riske atmak istemediğimiz için arayıp rezervasyon yaptırdık.

Güven Tur’un teknesi 100 kişilik olmasına rağmen, en üst katında yer alan 10 kişilik loca bölümünde yer ayırttığımız için turu daha sakin tamamladık ve hizmetlerinden gayet memnun kaldık. Loca bölümü genellikle 2-3 aile tarafından kapatılıyor ve yemek servisi size özel olarak yapılıyor. Kalabalık turlardan hoşlanmadığımız için bu opsiyon bizim hoşumuza gitti. Loca bölümü için kişi başı 100 TL ödedik. Teknede müzik olduğunu da ekleyelim, bizi mutsuz eden tek konu o oldu maalesef.

Dikili Koyları

DİKİLİ TEKNE TURU İÇİN EN GÜZEL ZAMAN

Dikili’de tekne turları çok uzun zamandır yapılıyor olsa da yeni yeni popüler olmaya başlıyor. Geçtiğimiz yaz kaptanımızla konuştuğumuzda koy gezilerine olan taleplerin son birkaç yılda giderek arttığı ve bu nedenle de her sezon tekne sayısının arttığını söylemişlerdi. Tabii, şu an için ne kadar artıyor olsa da hiçbir zaman Marmaris ve Bodrum’da olduğu gibi bir kalabalık söz konusu değil.

Biz bayram tatili haftasında yaptığımız tekne turunda normal bir sezon kalabalığına denk gelmiştik. Dikili koylarının serinliğini de düşünürsek, Ağustos sonu ve Eylül sakin bir tekne turu için çok uygun olur. Sezonda yapmayı düşünenler için de en güzeli turu hafta içi gününe denk getirmek.

Dikili tekne turu gezimize ait notların böylece sonuna geldik. Dikili ve İzmir ile ilgili tüm fotoğraf ve gezi notlarımızı Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından #journavelizmir etiketiyle bulabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Dikili Koyları