Eguisheim, Colmar’a 7 km uzaklıkta küçücük, minicik, rengarenk ve gerçek anlamda kurabiye gibi bir köy. Alsace Şarap Yolu üzerindeki en sevilen noktalardan biri olan Eguisheim; bozulmamış Orta Çağ dokusu, pencerelerinden çiçekler sarkan tarihi evleri ve üzüm bağları ile çevrili doğasında ötürü şarap üreticiliği ile ünlü.

2013 yılında Fransa’nın En Güzel Köyü seçilen Eguisheim, Alsace gezimizde gördüğümüz yerler arasında kesinlikle favorimiz oldu. Özellikle, Colmar’ın sokaklarda yürütmeyen kalabalığını düşününce, gün arasında Colmar’dan kaçıp Eguisheim’a gelmek oldukça mantıklı bir karar olmuş diyebilirim. 😊

Alsace gezi planımızı oluştururken deftere ilk burayı yazmıştık ve geldiğimiz de hepten emin olduk; Alsace’da gezilecek köyler arasına burası mutlaka eklenmeli. 3 saatte tamamını gezip mekan keşiflerine bile atılabileceğiniz böylesine küçük bir köyün Alsace’ın en lezzetli şaraplarını yapıyor olmasına başta biraz şaşırsak da Eguisheim’da yaptığımız tadımlarla aynı sonuca varmamız çok uzun sürmedi.

Eguisheim Gezi Rehberi’nde sırasıyla Eguisheim Nerede, Eguisheim’a Nasıl Gidilir, Colmar’dan Eguisheim’a Toplu Taşıma ile Ulaşım, Eguisheim’da Gezilecek Yerler, Eguisheim’da Yılbaşı ve Eguisheim Noel Pazarları, Eguisheim Yeme İçme Önerileri hakkındaki notlarımızı okuyabilirsiniz.

NEREDE

Fransa’nın kuzey doğusunda, Alsace bölgesinde yer alan Eguisheim köyü, Colmar’a 7km uzaklıkta. Alsace’ın küçük köylerinden biri olan Eguisheim, Alsace Şarap Yolu üzerinde yer aldığı için Colmar’dan sonra uğranan ilk yer.

EGUSHEIM’A NASIL GİDİLİR

Eguisheim’a gitmek için öncelikle Fransa’nın Alsace bölgesine gelmelisiniz. Alsace bölgesinden en rahat ulaşabileceğiniz nokta Colmar. Colmar’a 7 km mesafede bulunan Eguisheim’a araç kiralayarak ya da toplu taşıma olanaklarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

COLMAR’DAN EGUISHEIM’A NOEL SERVİSİ İLE ULAŞIM

Colmar’dan Eguisheim’a toplu taşıma ile gitmek için ilk yapmanız gereken Colmar Tren Garı’nın hemen önündeki otobüs duraklarını bulmak. Eguisheim minicik bir köy olduğundan burada tren ulaşımı bulunmuyor. Colmar’dan Eguisheim’a lokal otobüsleri kullanarak gidebilirsiniz.

Eguisheim otobüsleri Colmar Tren Garı’nın önündeki duraklardan kalkıyor. Normal dönemde bineceğiniz gidiş yönü için 440A numaralı otobüsü Colmar Tren Garı’nın sağ tarafındaki durakta bekleyebilirsiniz. Durakta, otobüsün kalkış saatlerinin yazdığı tabela da bulunuyor. Ancak, dikkat edilmesi gereken konu; Alsace bölgesinde toplu taşıma sisteminin çok gelişmiş olmadığı ve otobüs seferlerinin çok seyrek gerçekleşiyor olması. Bu nedenle, Eguisheim’a gitmek gibi bir isteğiniz varsa, gelmeden önceden Vialsace ya da Rome2Rio sitelerinden otobüs saatlerini kontrol ederek mutlaka planlamanızı yapın.

Vialsace sitesinden ulaşacağınız otobüs saatlerini dikkate alarak Colmar Tren İstasyonu’ndan otobüse binebilir, 10 dakikada Eguisheim’a ulaşabilirsiniz. Otobüs, sizi Eguisheim köyünün girişindeki durakta bırakacak. Dönerken de 440B numaralı otobüse aynı yerden binip Colmar’a geri dönebilirsiniz. Son durak Colmar Tren İstasyonu.

Diğer alternatif, yine Colmar tren garından gidiş için 208A ve dönüş için 208B otobüslerini kullanmak.

Colmar’dan Eguisheim’a Otobüs ile Ulaşım Alternatifleri

Colmar’dan Eguisheim’a giderken kullanacağınız 440 ve 208 numaralı otobüslere biz günlük grup biletlerimizle bindiğimiz için sadece otobüs için ödenen tam rakamı bilemiyoruz. Bileti gardaki otomatlardan ve istasyon gişesinden alabiliyorsunuz veya şoföre ödeme yapabiliyorsunuz.

Otobüslerin saatlerine buradan bakmıştık, siz de inceleyebilirsiniz.

Eğer, aynı gün içinde Alsace’daki başka bir yerden hem Colmar’a hem Eguisheim’a gidecekseniz, o zaman tüm Alsace bölgesinde geçerli günlük Alsa+24H biletinden alabilirsiniz. Kişi başı €22,50.

Eğer, aynı gün içinde Alsace’daki başka bir yerden hem Colmar’a hem Eguisheim’a gidecekseniz ve grupça seyahat ediyorsanız, gezi gününüz Cumartesi ya da Pazar gününe denk geliyorsa, o zaman tüm Alsace bölgesinde 5 kişiye kadar geçerli, günlük Alsa+ Groupe Journée biletinden alabilirsiniz. 5 kişi için toplam ücreti €38,10. Kişi sayısına bölündüğünde, tüm toplu taşıma araçlarında geçtiği ve tüm Alsace’da kullanılabildiği için çok ekonomik oluyor.

Noel Döneminde Alsace Bölgesinde Toplu Taşıma İle Ulaşım

Alsace bölgesinin toplu taşıma olanakları pek iyi ve düzenli durumda değil; ancak geziniz Noel dönemine denk geliyorsa şanslısınız demektir! 😊 Noel döneminde, Alsace turizmini desteklemek amacıyla, köyler arasında devamlı ring yapan Noel Servisleri oluyor. Hepsi de Colmar Tren Garı’nın sol tarafındaki otobüs duraklarından kalkıyor.

Bu otobüslerin seferleri çok sık olduğu için zaman kaybetmeden köyler arası bir gezi planı çıkarabilirsiniz; ancak uyarmakta fayda var. Noel Servisleri sadece Cuma, Cumartes, Pazar günlerine özel ve Colmar’dan kalkan bu Noel servislerini haftanın her günü kullanabileceğiniz tek köy Eguisheim. Eguisheim’ın bir ayrıcalığı var. 😊

Colmar’dan Eguisheim’a Noel Servisi İle Ulaşım

Colmar’dan Eguisheim’a giden Noel Servisi Colmar Tren Garı’nın hemen önündeki otobüs duraklarından kalkıyor. Garın girişinde 3 numaralı servisin kalktığı durağı bulursanız bu iş tamamdır. Noel servislerinin günlük ücreti hafta içi €5, hafta sonu €8. Eğer; Alsa+24H ya da Alsa+ Groupe Journée biletlerinden kullanıyorsanız hepsi bu servislerde de geçerli.

Servislerin kalkış saatleri hafta içi ve hafta sonu değişiyor; tüm bölgenin Noel servisi saatlerine Navette de Noel sayfasından ulaşabilirsiniz. Hafta içi saatleri için ‘Ligne 3 Lundi au Jeudi’ tablosuna, Cuma-Cumartesi-Pazar saatleri için ise ‘Ligne 3 Vendredi au Dimanche’ tablosuna bakmalısınız.

EGUISHEIM’DA GEZİLECEK YERLER

1. Eguisheim Sokakları:

Yerleşimi birbirine paralel daireler şeklinde kurulmuş Eguisheim’ın ara sokaklarında yürüyüşe çıkın. Bu sefer kaybolmak yok, dönüp dolaştıkça aynı yere çıkacaksınız. Eguisheim’ın dar sokaklarını gezerken çiçeklerle süslü renkli evlerin önünde fotoğraflar çekilmeyi de ihmal etmeyin.

2. Rue du Rempart Sud:

Eguisheim denince gözümüzün önüne tek bir kare geliyor; Rempart Sud sokağı. Artık köyün ikonik görünümünü oluşturan bu sokak; gün içerisinde turist kafilelerinin akınına uğrasa da Eguisheim’daki favorimiz. Fotoğraflamadan dönmeyin, örneği yazının biraz üstündeki Instagram karesinde.

3. Eguisheim Saint Leon Şapeli & Saint Leon Çeşmesi:

Köyün küçük meydanı Saint Leon Şapeli ve Saint Leon Çeşmesi’nin görüntüsü ile renkleniyor. Alsace bölgesindeki en büyük çeşmelerden biri olan Saint Leon, uzun yıllar tüm bölgenin su ihtiyacını karşılamış. Geçmişte bizde de olduğu gibi, halk ihtiyaçlarını gidermek için sabahın erken saatlerinde çeşmenin önünde sıraya girerek kovalarını doldururmuş.

11.yüzyılda yapıldığı düşünülen Saint Leon Şatosu yıllar içinde tahrip olup neredeyse tamamen yıkılınca, 1894 yılında şatonun bulunduğu yere aynı isimle bir şapel yapılması kararlaştırılmış. Şapelin iç dekorasyonunda kullanılan vitraylarda Alsace azizleri sembolize ediliyor.

4. Eguisheim Şarap Mahzenleri ve Eguisheim’da Şarap Tadımı:

Alsace Şarap Yolu üzerindeki Eguisheim’ın ünlü şaraplarından denemek isterseniz şarap rotası üzerindeki üreticilere uğrayabilir ya da köyün içindeki mahzenleri ziyaret edebilirsiniz. Hem tadım yapabileceğiniz hem de Alsace şarabı alabileceğiniz Eguisheim şarap mahzenleri arasında favoriler; Vins d’Alsace Joseph Freudenreich et fils, Domaine Gruss & Fils, Maison Wolfberger, Domaine Emile Beyer, Domaine Christian et Veronique Hebinger ve Leon Beyer.

5. Ağustos Ayı Festivalleri:

Eguisheim’ın bir de festivalleri meşhur. Her yıl Ağustos ayının son hafta sonunda gerçekleşen Vignerons Festivali, Alsace’daki en eski şarap festivali olarak geçiyor. Bu etkinlik kapsamında iki gün boyunca tüm mahzenler ziyarete açık olduğundan ve Eguisheim ile Alsace’ın şaraplarını istediğiniz gibi deneme şansınız da var. Vignerons’un yanı sıra, Ağustos ayında leylek parkındaki leyleklere de bol bol denk gelebilirsiniz. Alsacelılar bu dönemi Leylek Festivali olarak adlandırıyor. 😊

EGUISHEIM NOEL PAZARLARI

Alsace’da Noel döneminin ne kadar süslü ve ışıltılı olduğundan önceki yazılarda bol bol bahsettik. Eguisheim’ın da onlardan pek farkı olduğu söylenemez! Hatta, çok çok minik bir köy olduğundan, belki de Eguisheim’da Noel hepsinden güzel. Colmar’dan sonra Eguisheim’ı kıyaslayınca, artık küçüklüğünden ve Colmar kadar turistik olmayışından mıdır nedir, biz buraya bayıldık.

Tamamen geçmişe ışınlanma modunda, süper nostaljik bir ortam ve renkli manzaralar arasında Eguisheim sayesinde harika bir gün geçirdik. Tabii ki bundan köyün küçüklüğü, evlerin bol çiçekli süslemeleri ve Noel ruhunun Alsace bölgesine hepten çok yakışması son derece etkiliydi.

Eguisheim’ın küçük Noel pazarında yemekler €2-6, sıcak şarap ise €2,5’ydu. Alsace bölgesinde denediğimiz sıcak şaraplar arasında favorimizin Eguisheim’dakiler olduğunu da ekleyelim.

Egusheim Noel Pazarları Nerede Kuruluyor

Eguisheim’ın köy girişinden meydana ilerlerken Noel pazarlarını görmemeniz mümkün değil; çünkü zaten kalabalığı takip edince hemen karşınıza çıkıyor. Eguisheim Noel pazarlarını Place du Marche ve  Place Monseigneur Stumpf’ta bulabilirsiniz.

Ne Zaman Açılıyor, Ne Zaman Kapanıyor

Eguisheim Noel Pazarları, 30 Kasım ile 30 Aralık arası ziyarete açık.

Saat Kaçta Açılıyor

Eguisheim Noel Pazarları; 28 Aralık Cuma gününe kadar, Cumartesi günleri hariç, 09.00-19.00 arası açık. Her Cumartesi 09.00-20.00 aralığında açık olan Eguisheim Noel Pazarı, 27 Aralık-30 Aralık tarihleri arasında da Cumartesi günü hariç 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

EGUISHEIM NEREDE NE YENİR – YEME İÇME ÖNERİLERİ

Günübirlik Eguisheim gezimizde genellikle Noel pazarında takıldık; ancak çok üşüdüğümüz için bir süre sonra kendimize bir mekan bakar hale geldik. Pastanelerin çoğunda oturacak yer olmadığı için isteğimiz bir kafe ya da restoran bulmaktı. Alsace yeme içme konusunda oldukça pahalı bir bölge olduğu için ara sokaklarda bulduğumuz küçük lokanta işimizi görür gibi geldi; öyle de yaptık.

Oturduğumuz yerde Alsace’ın ünlü yemeklerinden olan Tarte Flambee’den sipariş ettik. Tarte Flambee aynı zamanda Flammenkusche olarak da geçiyor. Bizim ince lahmacun hamuruna peynir, bacon, soğan eklenmiş hali gibi düşünebilirsiniz; malzemeleri kendiniz de seçebiliyorsunuz. 1 Tarte Flambee, 1 kadeh Riesling şarabı için €15 ödediğimiz yerden pek memnun kaldığımızı söyleyemem; o nedenle adına bile bakmadan çıkmışız. 😊

O yüzden idare edebiliyorsanız paranızı çöpe atmayın ve gideceğiniz tarihte Noel pazarı oluyor ise pazardan Münster peynirli Tartiflette Münster yiyin. Peynirli patates şeklinde tanımlayabileceğimiz bu yemekte Alsace’ın ünlü Münster peyniri kullanılıyor. Münster peyniri çok ağır kokuyor olsa da bizce patatese çok yakışmış.

Alsace’da yeme içme konusundaki bir diğer uyarımız, bir restorana gidip 1 tabak sipariş ettiğinizde ek ücret ödemeden onu iki kişi paylaşamıyor olmanız! Biz bu durumu Eguisheim’da oturduğumuz yere özel sanmıştık; fakat bu bölgede yaşayan bir arkadaşımızın uyarısı ile öğrendik ki Fransa’da genel olarak herkes kendi tabağını yiyormuş ve restoranlarda paylaşımlı yemek olayı pek hoş karşılanmıyormuş. 😊

Genel olarak eğer bir restorana gidip ortaya bir Tarte Flambee söylerseniz, ikinci kişi için €3 civarında ek ödeme yapmanız gerekiyor.

Eguisheim yeme içme önerileri ile bu yazımızın da sonuna geldik. Eguisheim ve Alsace ile ilgili tüm fotoğraflarımıza ve gezi notlarımıza Instagram hesabımız @nesemcelikkaya’dan #journavelalsace etiketi ile ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Alsace gezimizin diğer yazıları için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

Alsace Gezi Rehberi: Alsas’da Gezilecek Yerler

En Güzel Alsas Köyleri ve Kasabaları

Colmar Gezi Rehberi: Colmar’da Gezilecek Yerler

Strazburg’da Gezilecek Yerler | Strazburg Gezi Rehberi