Bir Harry Potter fanı olarak bundan yıllar önce kitap ve yazarı J.K. Rowling ile ilgili ne haber çıkarsa okuyordum. Hikayeyi biliyorsunuz; Rowling o dönemde elektrik faturasını ödeyemediği için kitabı Edinburgh’ta Elephant House adlı bir kafede yazmaya başlamış. İşte, Edinburgh ve İskoçya ile aslında ilk kez bu haberi okuduktan sonra tanıştım. Edinburgh, eski şehir dokusu ve Orta Çağ mimarisi ile fotoğraflardan o kadar güzel görünüyordu ki artık en çok görmek istediğim şehirlerde başı çekiyordu. En sonunda, kendisini İngiltere planımızla birleştirdik ve gezi listemizi çıkarmaya başladık. Seyahatten döndüğümüzde, Edinburgh en sevdiğimiz şehirlerin başında kendine iyi bir yer edinmişti bile.

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’ta gezerken hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmak istemeyeceğinize eminiz.  UNESCO koruması altındaki şehir; çok iyi korunmuş Orta Çağ yapısı, arnavut kaldırımlı tarihi sokakları, ‘pub’ kültürü ve adım attığınız ilk andan itibaren hissedeceğiniz İskoç kültürü ile ‘iyi ki gelmişiz’ diyeceğiniz bir rota olacak. Lafı daha fazla uzatmadan, Edinburgh Gezi Rehberi’mize başlıyoruz. Bu yazıda Edinburgh’a Nasıl Gidilir, Edinburgh’ta Ulaşım, Edinburgh Gezilecek Yerler’le ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Dean Village, Edinburgh

İNGİLTERE VİZESİ İLE EDINBURGH’A GİDİLİR Mİ

İngiltere Vizesi ile İngiltere, İskoçya, Galler Krallığı ve Kuzey İrlanda’ya seyahat edebilirsiniz. Yani, İngiltere vizeniz varsa İskoçya’ya da onun başkenti Edinburgh’a da gidebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken, pasaport sırasında size sorulacaklara karşı hazırlıklı olmak.

EDINBURGH NEREDE VE EDINBURGH’A NASIL GİDİLİR

İskoçya’nın doğusunda yer alan Edinburgh, ülkenin en büyük en büyük şehri Glasgow’un ve Kuzey Denizi’nin komşusu. Lothian bölgesinin merkezi olan Edinburgh’a Türkiye’den direkt uçuşları ya da Londra aktarmalı uçuşları kullarak gidebilirsiniz. Edinburgh direkt uçuşlarında çok fazla havayolu alternatifi olmadığı için genellikle pahalı oluyor; o yüzden en mantıklısı bizim yaptığımız gibi Londra gezisi ile birleştirmek. Londra’dan Edinburgh’a nasıl gidebileceğinizi aşağıda okuyabilirsiniz.

Londra’dan Edinburgh’a Uçakla Ulaşım:

İstanbul’dan Edinburgh’a gitmek ne kadar pahalı ise Londra’dan Edinburgh’a gitmek o kadar ucuz. Özellikle Easy Jet ve Ryan Air havayollarından tek yön için ortalama 25€’ya bagaj hakkı dahil uçak bileti bulmanız mümkün. Burada dikkat etmeniz gereken, bileti bu kadar ucuza bulabilmek için erken bir tarihte almak ve uçuş gününe kadar havayolundan gelecek bildirimlere karşı dikkatli olmak.

Biz Londra – Edinburgh uçuşlarımızı Ryan Air’den 6 ay önce aldık. Uçuş günümüze 4 hafta kala Ryan Air Edinburgh uçuşlarını azalttığını ve dönüş uçuşumuzu iptal ettiğini bildirdi. Bu durumda gidişi uçakla yapacaktık; ama ne ile dönecektik? 😊 Pek sevgili ulaşım alternatifimiz tren burada imdadımıza yetişti!

Londra’dan Edinburgh’a Trenle Ulaşım:

Ryan Air bilet bedelimizi iade edince kendimizi Londra’dan Edinburgh’a tren ararken bulduk. Neyseki çok fazla geç kalmadan, trende yer bulabildik ve şansımıza çok da zarara girmeden bu durumu çözmüş olduk. Londra – Edinburgh trenleri yaklaşık 5 saat sürüyor. Trenler çok konforlu ve özellikle biletiniz sabah ya da öğlen ise yolculukta size güzel manzaralar da eşlik ediyor. Bizim tren biletimiz kişi başı 40€ tuttu. Daha önce alsak, bundan çok daha uyguna gelebilirdi.

Londra’dan Edinburgh’a trenle gitmenin iki avantajı var; birincisi havalimanına gitmek, uçağa binmek ve tekrar şehir merkezine gelmek aşağı yukarı aynı süreyi buluyor. Yani, aslında tren ile daha az yoruluyorsunuz; çünkü istasyonlar hep şehir merkezinde. İkincisi, tren biletinin iptal olması uçak biletine kıyasla çok daha düşük bir ihtimal.

Circus Lane, Edinburgh

EDINBURGH’TA ULAŞIM

İyi haber! Edinburgh’ta şehir merkezinde kalacaksanız havalimanı haricinde hiç ulaşım aracı kullanmayacaksınız. Gezilecek yerlerin çoğu eski şehir çevresinde ve hepsi birbirine yakın olduğundan Edinburgh’ta toplu taşıma ihtiyacı hiç hissetmiyorsunuz. Eğer, gittiğiniz tarihte hava çok yağmurlu olursa, o zaman belediye otobüsleri ya da Uber kullanmak bir alternatif olabilir. Uber, Edinburgh’ta çok yaygın ve kullanımı da oldukça pratik.

Edinburgh Havalimanı’ndan Edinburgh Şehir Merkezine Ulaşım:

Edinburgh Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için ilk yöntem havalimanı otobüslerini kullanmak. Havalimanının şehir merkezine giden Airlink ve Skylink adlı iki farklı otobüsü var. Bu siteden kontrol ederek, otelinize en yakın yere hangisi gidiyorsa o otobüsü tercih edebilirsiniz.

Bizim kullandığımız Skylink adlı mavi otobüslerdi. Skylink’in havalimanı çıkışında bir durağı ve hemen yanında bilet gişesi var. Kişi başı 4,5 pound ödeyerek 20 dakikada merkeze ulaşabiliyorsunuz.

Diğer alternatif, yine Uber kullanmak. Taksiler, transfer araçları ve Uber’lerin buluşma noktasını havalimanındaki yönlendirmeleri takip ederek kolayca bulabilirsiniz. Edinburgh Havalimanı’ndan Uber ile şehir merkezine gitmek 20 pound civarı tutuyor. Grup ile geziyorsanız otobüse kıyasla daha rahat olabilir.

Cuthbert’s Kirkyard, Edinburgh

EDINBURGH’A NE ZAMAN GİDİLİR VE EDINBURGH KAÇ GÜNDE GEZİLİR

Edinburgh, aynı Londra gibi devamlı gri bir şehir. Yaz aylarında bile yağmura karşı hep hazırlıklı olmak gerekiyor; çünkü ne zaman yağacağı hiç belli olmuyor. İkliminin de bizimle hiç alakası olmadığını eklemek gerek. Yani, Türkiye’de yazken, aslında oradaki havayı sonbahar gibi düşünebilirsiniz. İnce bir hırka, ince bir kazak, yağmurluk, pantolon, bez olmayan bir spor ayakkabı, Edinburgh gezisi için çantada mutlaka bulunmalı. Dengesiz bir havası olsa da Edinburgh’a gitmek için en güzel aylar yine Temmuz ve Ağustos. En azından bizim gittiğimiz Haziran ayına göre biraz daha sıcak ve gün daha erken aydınlanıp daha geç karardığı için gezecek daha fazla süreniz var. 😊

Peki, Edinburgh’u kaç günde gezeriz diyorsanız, bunnu cevabı biraz da sizin görmek isteyeceğiniz yerlerin sayısına göre değişiyor. Tarihi sokak ve mimarilerle birlikte müzeleri de görmek istiyorum, üzerine de biraz kafeleri denemek istiyorum diyorsanız, o zaman yazın 3, kışın 4 günlük bir plan daha iyi olur. Tabii, bunlar minimum öneriler. Gönül ister ki daha uzun kalın.

Victoria Street, Edinburgh

EDINBURGH’TA GEZİLECEK YERLER

Edinburgh gezimiz aslında uzun zamandır merak ettiğimiz Edinburg mimarisi ve eski şehir sokakları üzerine şekillendi. Bol bol yürüdük, güzel sokaklarında onlarca fotoğraf çektik, arada müzelerini gezdik, yorulunca şehrin en iyi kahvecilerinde mola verdik. Biz kendi turumuzu çok sevdik, o yüzden Edinburgh Gezilecek Yerler listemizi aynı sırayla paylaşalım istedik.

#1 VICTORIA STREET

1800’lerin başında eski şehir bölgesini hareketlendirmek ve bölgeler arası geçişi kolaylaştırmak amacıyla yapılan Victoria Street, renkli dükkanları ile Orta Çağ mimarisini canlandıran mimarisi sayesinde artık Edinburgh’un en çok fotoğraflanan yeri. Victoria Street ile ilgili bir bilgi daha verelim; J.K. Rowling, Harry Potter kitabındaki Diegon Alley çarşısını buradan esinlenerek oluşturmuş. Zaten, az önce bahsettiğimiz renkli dükkanların büyük çoğunluğu Harry Potter temalı. Kısaca, burası modern dünyanın büyücülük çarşısı.

Victoria Street, Edinburgh

#2 THE ROYAL MILE

Victoria Street gezintisinden sonra istikamet şehrin en turistik caddesi olan Royal Mile. Bir ucunda Edinburgh Kalesi, diğer ucunda Kraliçe’nin Edinburgh’daki evi Holyroodhouse Sarayı bulunan 2 km uzunluğundaki Royal Mile caddesinde üzerinde Gladstone’s Evi, St. Giles Katedrali, The Writers’ Müzesi, Mary King’s Çıkmazı, John Knox’un Evi ve Edinburgh Müzesi gibi tarihi ve turistik gezilecek yerler de yer alıyor. Edinburgh mimarisinde önemli bir yeri olan çıkmazlara örnek olarak Mary King’s Close, Bakehouse Close ve Dunbar’s Close’a uğrayın. Sokaklar arasında gezerken merdivenlere dar sokaklara bağlanın, yorulduğunuzda Royal Mile üzerindeki kafelerde kahve molası verin. Buralar artık gerçekten de Orta Çağ’ın göbeği!

The Royal Mile, Edinburgh

#3 DEAN VILLAGE

The Royal Mile’den yürüyerek 10 dakikada geleceğiniz Dean Village, Edinburgh’un bir köyü ve şehrin en uzun nehri olan Water of Leith’in etrafında konumlanıyor. Köy, 1800’lerin sonlarında işçiler için tasarlanan, hem çalıştıkları değirmenlerin hem de evlerinin olduğu özel bir bölge. Bugünkü rengarenk evlerin ve bol yeşilinin yanı sıra en ikonik binası ise Well Court ki Well Court da esasında işçiler için yapılan bir evmiş. Dean Bridge’den geçip sokaklar arasında yürüyün; bu sırada bol bol fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

#4 SCOTTISH NATIONAL GALLERY OF MODERN ART

Dean Village’ı gezdikten sonra Leith Nehri’nin kıyısından yürüyerek Scottish National Gallery of Modern Art’a gidebilirsiniz. Müze, 1900’lerden günümüze, modern ve çağdaş sanat örneklerine ev sahipliği yapıyor. Resim, heykel, enstelasyon, video çalışması ve çizimleri kapsayan 6.000’in üzerindeki eser arasında Matisse, Picasso, Warhol, Dali, Magritte, Giacometti gibi sanatçıların çalışmalarını da görebilirsiniz. Scottish National Gallery of Modern Art’ın ana koleksiyonu haricinde dönem dönem süreli sergileri de oluyor. Örneğin; biz gittiğimizde Warhol ve Paolozzi’nin baskı ve kolaj tekniklerini anlatan özel bir sergiye denk geldik.

Scottish National Gallery of Modern Art Nerede:

75 Belford Rd, Edinburgh EH4 3DR

Scottish National Gallery of Modern Art Giriş Ücreti Ne Kadar:

Giriş ücretsiz.

Scottish National Gallery of Modern Art Ziyaret Günleri ve Saatleri:

Her gün, 10.00 – 17.00 arası ziyarete açık.

Scottish National Gallery of Modern Art Websitesi:

Scottish National Gallery of Modern Art, Edinburgh

#5 CIRCUS LANE

Geçmişte ulaşım araçlarının ve atların durduğu bir garaj ve ahır bölgesi olan Circus Lane, bugün Edinburgh’un en çok fotoğraflanan sokaklarından biri. Circus Lane, bir ucunda St. Stephen Kilisesi’nin olduğu kısacık bir sokak ama  geçen zamanda eski ahır ve garajlar yenilenip tertemiz evlere dönüşmesi, bu evleri de bitkilerle çiçeklerin sarması haliyle burayı şehrin en sevilen noktalarından biri yapmaya yetmiş.

Scottish National Gallery, Edinburgh

 #6 SCOTTISH NATIONAL GALLERY EDINBURGH

İskoçya’nın ulusal sanat koleksiyonunun sergilendiği Scottish National Gallery Edinburgh, Rönesans’tan başlayarak 19. yüzyılın sonuna kadarki geniş bir süreci ele alıyor. Neoklasik stildeki binasında Raphael, Velázquez, Vermeer, Monet, Cézanne ve Van Gogh gibi artistlerin eserlerinin yanı sıra koleksiyonda geniş bir yer kaplayan İskoç sanatına dair eserleri de inceleyebilirsiniz. Biz bu müzeyi baya sevdik, özellikle Empresyonist akıma ayrılmış bölümdeki eserler favorimiz oldu.

Scottish National Gallery Nerede:

The Mound, Edinburgh, EH2 2EL

Scottish National Gallery Giriş Ücreti Ne Kadar:

Ana koleksiyon için giriş ücretsiz. Süreli özel sergiler için bilet almak gerekebilir.

Scottish National Gallery Ziyaret Günleri ve Saatleri:

Her gün, 10.00 – 17.00 arası ziyarete açık. Perşembe günleri 19.00’a kadar gezilebilir.

Scottish National Gallery Websitesi:

Princes Street Gardens, Edinburgh

#7 PRINCES STREET

Edinburgh’da alışveriş caddesi arıyorsanız, gelmeniz gereken yer doğruca Princes Street. Şehrin kale manzaralı Princes Caddesi’nde Primark, Zara, Debenhams, H&M gibi uluslararası markaların mağazaları bulunuyor. Princes’in bir diğer güzelliği de buraların en uygun fiyatlı markalarından Boots ve Superdrug gibi markalara da ev sahipliği yapması. Kozmetik alışverişini seviyorsanız bu iki mağazaya mutlaka bakın.

#8 PRINCES STREET GARDENS

Eski şehir ile yeni şehiri ayıran Princes Street Gardens, Scottish National Gallery’nin üzerinde bulunduğu the Mound adlı yapay tepe ile birbirinden ayrılan iki bahçeden oluşuyor. Koskoca bir alana yayılan Princes Street Gardens, eskiden aynı alanda var olan bataklık Nor Loch’un kurutulurak yerine yapılması ile oluşturulmuş. İnsan şu anki görüntüsünden sonra buranın zamanında bataklık olduğuna ihtimal bile veremez bizce. 😊 Her yer yemyeşil, dört bir yanda rengarenk çiçekler, bitkiler var. Şehrin göbeğinde tam bir buluşma merkezi, isteyene yayılmalık, piknik yapmalık koca bir park! Christmas döneminde Edinburgh’un Winter Wonderland’i de burada kuruluyormuş. Winter Wonderland zamanı buraya yolunuz düşerse, parkta buz pistini ve The Edinburgh Eye adlı dönme dolabı da görebilirsiniz. Parklar halka açık, giriş ücreti yok.

Edinburgh Kalesi, Edinburgh

#9 EDINBURGH CASTLE

Sadece Edinburgh’un değil, bütün İskoçya’nın en önemli turistik noktalarından biri olan Edinburgh Kalesi, bugün şehrin merkezinde sönmüş bir volkan olan Castle Rock üzerinde yer alıyor. Kayalıkların üzerindeki kale, son derece görkemli ve en önemlisi korunmayı başarmış Orta Çağ mimarisine ve muazzam şehir manzarasına sahip. Geçmişi 5.000 yıl önceye uzanan Edinburgh Kalesi’ni gezmek için yaklaşık 3-4 saat ayırmanız, üzerine de bir manzara keyfi yapmanız lazım. Şayet, vaktiniz sınırlı ise o zaman ücret ödemeden, sadece şehri izlemenin keyfini de çıkarabilirsiniz. Hazırsanız en üzücü noktaya değiniyoruz; Edinburgh Kalesi’ne giriş ücreti yetişkinler için £17,5, çocuklar için ise £10,5 .

Edinburgh Kalesi Nerede:

Castlehill, Edinburgh, EH1 2NG

Edinburgh Kalesi Giriş Ücreti Ne Kadar:

Edinburgh Kalesi’ne giriş ücreti yetişkinler için £17,5, çocuklar için £10,5, 60 yaş üzeri kişiler için £14, 5 yaşın altındaki çocuklar için ise ücretsiz.

Edinburgh Kalesi Ziyaret Günleri ve Saatleri:

Edinburgh Kalesi’ne 1 Nisan – 30 Eylül tarihleri arasında 09.30 – 18.00 arası ziyaret edebilirsiniz. Bu dönemde son giriş 17.00’de yapılabiliyor. 1 Ekim – 31 Mart tarihleri arasında ise 09.30 – 17.00 arası ziyarete açık ve son giriş 16.00’da. Edinburgh Kalesi’nin kapalı olduğu gün yok, her gün açık.

Edinburgh Kalesi Websitesi:

The Vennel, Edinburgh

#10 THE VENNEL & GRASSMARKET

Koskoca Edinburgh Kalesi’ni fotoğraflamak hiç kolay olmuyor; ama şehirde onu çekebileceğiniz en güzel yerlerden biri kuşkusuz Vennel Street. Orta Çağ’da büyük bir hayvan pazarı olan daha sonra da idamların yapıldığı yer olarak bilinen Grassmarket bölgesindeki Vennel merdivenlerini yürüyüş turunuza ekleyin, manzaraya karşı fotoğraflarınızı çektikten sonra Grassmarket’ta yer alan kafe ve pub’ları keşfetmeye başlayabilirsiniz! Bu sırada, cadde üzerindeki mağazaları ve hediyelikçileri de görme şansınız olacak.

Calton Hill, Dugal Stewart Anıtı, Edinburgh

#11 CALTON HILL

Google’a Edinburgh yazınca karşımıza çıkan fotoğrafın çekildiği Calton Hill’e geldi sıra! Princes Street’in sonunda yer alan Calton Tepesi, Edinburgh’u tepeden gören ve şehrin tarihi anıtlarına ve iki gözlemevine ev sahipliği yapan bir yer. UNESCO korumasındaki Calton Hill’e geldiğinizde göreceğiniz anıtları da hızlıca bir özetleyelim ki anlamsız bir gezi olmasın. 😊 Tepenin çok çok rüzgarlı olduğunu belirtmemize gerek var mıydı sizce?

Ulusal Anıt: Napolyon Savaşları’nda hayatını kaybeden İskoç askerlerini anmak için Atina’daki Panthenon’dan ilham alınarak yapılmaya başlanan ama şu anki halinde yarım kalan 12 sütunlu yapı.

Nelson Anıtı: Trafalgar Savaşı’nda hayatını kaybeden Amiral Lord Nelson için yapılan teleskop şeklindeki ince uzun anıt.

Dugal Stewart Anıtı: İskoç filozof Dugal Stewart için yapılan ve günümüzde Edinburgh’un simgesi olan anıt.

Siyasi Şehitler Anıtı: Fransız Devrimi üzerine parlamenter reform yapmak isteyen beş siyasiye ithafen yapılan dikilitaş.

#12 ARTHUR’S SEAT

Arthur’s Seat; deniz seviyesinden 251 m yükseklikte bulunan eski bir volkanın zirvesindeki geniş bir tepe. Zengin bitki örtüsü ve panaromik manzarası ile kendisi Edinburgh’un en sevilen trekking rotalarında başı çekiyor. Arthur’s Seat’e çıkmak için süre ve zorluk derecesine göre hazırlanmış farklı rotalar var. Örneğin; Dunsapie Loch’tan dümdüz, arabayla ya da yürüyerek 30 dakikada çıkacağınız tırmanmalı rota en kısası. Aceleye gerek yok, çevrede keyifli bir trekking yapmak istiyorum diyorsanız, o zaman bu link’i incelemenizi öneririz.

National Museum of Scotland, Edinburgh

#13 NATIONAL MUSEUM OF SCOTLAND:

Dünyada en çok ziyaret edilen müzeler arasındaki National Museum of Scotland; doğa, kültür, sanat, bilim ve teknoloji ile ilgili 20.000’den fazla eser ve obje içeren bir koleksiyona sahip. Edinburgh’daki son günümüzde, iki saat dolaşıp çıkarız diye gittiğimiz bu müzeden üç saatin sonunda zor çıktık. 😊 İskoçya’nın tarih öncesi dönemden ele almaya başlayan müze ile günümüze kadar uzun ve interaktif bir yolculuğa çıkıyorsunuz. İskoçya Krallığı’nın yaşam stilini gösteren sayısız obje, 1700’ler sonrası İngiltere ile birleşen İskoçya’nın yaşadığı değişimi anlatan sergiler, Sanayi Devrimi’nin ülkedeki etkisini gösteren başka bir sergi, bilim ve teknolojinin işlenişi, çocukların ilgi odağı olan the Animal World Gallery; her şey muazzam!

National Museum of Scotland Nerede:

Chambers Street, Edinburgh, EH1 1JF

National Museum of Scotland Giriş Ücreti Ne Kadar:

Ana koleksiyon için giriş ücretsiz. Bağış yapılabilir.

National Museum of Scotland Ziyaret Günleri ve Saatleri:

Her gün, 10.00 – 17.00 arası ziyarete açık.

National Museum of Scotland Websitesi:

National Museum of Scotland, Edinburgh

#14 THE ELEPHANT HOUSE

The Elephant House, bizce Edinburgh yeme içme önerilerinde değil, Edinburgh’da gezilecek yerler arasında olması gereken bir kafe; çünkü kendisinin ünü artık bir kafeden çok daha fazlası. J.K. Rowling’in hiç tanınmadığı ve geçinmeye çalıştığı dönemde Harry Potter serisinin Felsefe Taşı kitabını yazarken geldiği yer olarak bilinen The Elephant House adlı kafe, artık şehrin en turistik yerlerinden biri. Servisi aşırı iyi olmasa da genel olarak mutlu eden, kendine münhasır bir mekan. Sonuçta bir Harry Potter lokasyonu; içeride Harry Potter dekoru yok ama tuvalet duvarları silme Harry Potter ile ilgili yazılarla dolu!

The Elephant House Nerede:

21 George IV Bridge, Edinburgh EH1 1EN

The Elephant House, Edinburgh

 EDINBURGH YEME İÇME ÖNERİLERİ

Edinburgh gezisinde yeme içme konusunda çok açılmamak için kahvaltı ve akşam yemeklerimizi tamamen marketlerden alarak geçiştirdik. Zaten marketlerin yoğurt, sandviç, salata ve makarna alternatifleri çok geniş ve bu yüzden de hiç zorlanmadık. Yemekler konusunda çok fazla bir harcamamız olmadığı için gün içinde bol bol kafe ve kahve barı denedik. Böylece hem dinledik, hem güzel kahveler denedik, hem de lezzetli tatlılar tatmış olduk. Edinburgh’da denediğimiz kahvecileri aşağıdaki yazıdan okuyabilirsiniz.

EDINBURGH’UN EN İYİ KAHVECİLERİ: JK ROWLING’İN HARRY POTTER’I YAZMADIĞI KAFELER

Old Town, Edinburgh

EDINBURGH’TA NEREDE KALINIR: EDINBURGH’DA KONAKLAMA

Edinburgh’daki tüm gezi boyunca en çok zorlandığımız şey konaklama konusu oldu. Bileti aldık, vizeye başvurduk, vizemiz çıktı, rota çıkarıyoruz derken günler bir anda geçiverdi ve nihayet geziden 2 ay önce konaklama konusunu düşünmeyi başardık! Tabii, Haziran itibariyle şehirde yaz dönemine girildiği ve bu dönem de Edinburgh’un yüksek sezonu olduğu için, çoğu otel dolmuştu. İş başa düştü; kalan seçenekler arasında en uygun ve en temiz seçenekleri değerlendirmek durumundaydık. Bize ders, size tavsiye olsun: Biletinizi aldığınız gibi otel, hostel ya da ev rezervasyonlarınızı yapın ve geç kalmayın. Zaten pound yeterince pahalı, zarara girmenizi istemeyiz. 😊

Edinburgh’da Nerede Kalınır:

Biz bütün gün gezip sadece duş alıp uyumak için kullanacağımızdan dolayı konaklamak için merkeze yakın, ekonomik bir çözüm arıyorduk. Bu yüzden, hosteller işimizi gördü. Hostel fiyatları ortak kullanım ya da özel oda olmasına göre 8-70 pound arası değişiyor ama ne kadar erken hareket ederseniz bu konuyu o kadar ucuza kapatabilirsiniz. Bizim kaldığımız hosteller:

#1 Edinburgh Central Youth Hostel:

Edinburgh’a ilk geldiğimiz akşam, İskoçya gezisine başlamadan önce Edinburgh Central Youth Hostel’de konakladık. Gecelik toplam £57 ödediğimiz bu hostelde özel odamız vardı, banyosu da odanın içindeydi. Hostel kafasına göre oldukça temiz ve sakin bir yer. Hatta, üç yıldızlı otel gibi de denebilir. Havalimanı otobüsünden inip 15 dakika yürüyerek ulaştık; konumu iyiydi.

#2 Budget Backpackers:

Edinburgh’daki son 2 akşamda ise şehrin popüler hostellerinden biri olan Budget Backpackers’ta konakladık. Pub’ların dizi dizi sıralandığı Cowgate Caddesi’nde olan Budget Backpackers, her şeyiyle tam bir hostel! Hem çok keyifli, hem çok hareketli bir alternatif. İlk kaldığımız yere göre daha merkezi kalıyor. Burada, yine özel odamız vardı ama yataklarımız ranzaydı ve katın ortak banyosunu kullandık. Konaklamamız hafta sonuna denk geliyordu; bu yüzden tek gece için £75 -toplam £150- ödemiş olduk.

Hostel yerine daha konforlu bir seçenek arıyorsanız, yine şehir merkezindeki Motel One Edinburgh – Royal, Cityroomz Edinburgh, Stay Central Hotel, Leonardo Edinburgh City ve Apex otel grubuna göz atabilirsiniz.

Budget Backpackers Hostel, Edinburgh

Edinburgh’da konaklama için ‘ben otel değil, ev isterim’ diyorsanız, o zaman sizi kendi Airbnb hesabımızın indirim linkini kullanmaya davet ediyoruz. Siz bu link üzerinden 130 TL indirimli rezervasyon ve konaklama yaptığınızda, biz de bir sonraki gezimizde değerlendirmek üzere Airbnb’de geçerli indirim kredisi kazanıyoruz. 😊

Edinburgh konaklama önerileri ile Edinburgh Gezi Rehberi ve Edinburgh Gezilecek Yerler rehberimizin sonuna geldik. Edinburgh ile ilgili tüm fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya profilinden #journaveluk etiketi ile ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Harry Potter Severler Victoria Street’teki Museum Context’e Mutlaka Uğrasın!