Bursa demek, İskender demek. İskender kebabın doğduğu yerde turistik bir gezinin hakkını vermek için biz de ‘En İyi İskender Nerede Yenir’ sorusuyla başladık tura. Lokalleri pek tercih etmese de, turistlerin sadece bir İskender yemek için bile geldiği Kebapçı İskender ve Uludağ Kebapçısı Cemal & Cemil listenin en başında.

Tabii ki, bu kadar popüler olmanın bir bedeli var; İskender’e kavuşmadan önce kapıda sıra beklemek. Yok ben sıraya gelemem, bir İskender yemek için en az yarım saat sıra beklenir mi diyorsanız, en az onlar kadar lezzetli hizmet veren Beşyol Kebapçısı da tercih edilebilir. Bursa yolu gözleyip, İskender’i nerede yesek diyenler için listemiz ağızlara layık!

Bu yazı 2020 de güncellenmiştir.

Bursa’da İskender Nerede Yenir?

1. Kebapçı İskender Mavi Dükkan

Bursa gezi rehberinde de belirttiğim gibi, burası şehirde yapılacak turistik aktivitelerin başında geliyor. Hem İskender kebabın doğduğu dükkan olduğu, hem de İskender’i çıkaran İskender Bey’in markası olduğu için Mavi Dükkan listelere alınmalı. Minicik tarihi dükkanda birkaç masa ile hizmet veren Kebapçı İskender’e girmeden önce kışın 20 dakika civarı, yazın ise 40 dakika kadar sıra bekleniyor. Menüde yalnızca İskender ve meşrubat olduğundan, siparişi vermek çok kolay. Neyse ki siparişiniz sırada beklerken alınıyor ve masaya oturduktan kısa bir süre içinde kebabınıza kavuşuyorsunuz.

Ben bir İskender ya da yemek gurmesi değilim; bu sebeple İskender’in lezzeti hakkında size gusto yorumlarda bulunamayacağım. Kendi adıma, gayet lezzetli olduğunu söylemem mümkün. Zaten bu yaşıma kadar da tereyağının döküldüğü, güzel olmayan bir yemekle henüz karşılaşmadım.

Mavi Dükkan, Ulu Cami ve Koza Han’a çok yakın. Bu rotada değerlendirebilirsiniz. Hafta içi 12:00-18:30, hafta sonu 12:00-20:00 arası hizmet veriyorlar; tabi akşam saatlerine kalmanızı pek önermem. İskender erken saatte biterse, şişi yenilemiyorlar. Mavi Dükkan’da rezervasyon alınmadığını da belirteyim.

Adres: Tayyare Kültür Merkezi Yanı, Atatürk Caddesi, No:60 / Osmangazi

2. Uludağ Kebapçısı Cemal & Cemil

Geldik Bursa’nın bir diğer ünlü kebapçısına. Evet, tereyağı kalitesi ve kokusuyla ünü Bursa sınırlarını aşmış durumda; ancak insanı açlıktan hastanelik edecek bekleme süresiyle müşteriler tarafında bir hayli acımasız. Aynı Mavi Dükkan gibi küçük bir mekanda hizmet veriyor; iyi tarafı, eğer nostaljik mekanda yemek istiyorum demiyorsanız bulunduğu sokakta yer alan, masa attıkları diğer mekan ve şekercilerde de İskender’inizi yiyebilirsiniz.

Yine de her türlü en az 45 dakika sırada bekliyorsunuz; üstelik bu sefer siparişinizi sırada da almıyorlar ve masa bulup oturduğunuzda da en az bir 45 dakika daha servis süreniz oluyor. Bu kadar sınırlı vakit içinde gezerken İskender için 1,5 saat beklemeye gerek var mıdır, takdiri sizin.

Cemal & Cemil için Kebapçı İskender’den daha iyi olduğu söyleniyor, ben yine çok ayrım yapamadım. Bence bütün İskender’ler güzel. 🙂 Çok merkezi bir yerde olmadığı için arabayla ve yine erken saatte gitmek gerek. Rezervasyon almıyorlar, eğer bu kadar sıra beklemeyi göze alıyorsanız bu şartlara göre plan yapmanızda fayda var. Sıra uzunluğu yaz, kış değişmiyor.

Adres: Santral Garaj Mahallesi, Kıbrıs Şehitleri Cad., No:3 / Osmangazi

3. Beşyol Kebapçısı

Kandırmaca yok, gönlümün sultanı Beşyol Kebapçısı. Tamam; mekan nostaljik değil ama sırada da bekletmiyor. Bursa’ya ilk kez gelmiyorsanız veya isteğiniz sadece iyi bir İskender yemekse, Bursalı arkadaşım Gözde’nin beni üniversite yıllarımızdan beri her gidişimde götürdüğü Beşyol’a da gelebilirsiniz. Eh, şehirde yaşayanların tercihi ortada olduğuna göre bence listenize rahatlıkla dahil edebilirsiniz.

Adres: Geçit Mahallesi, Sanayi Cad., No:764 / Osmangazi

Bursa’da İskender harici tadılması gereken lezzetler ve gidilecek mekanlarla ilgili yazım için buraya, Bursa’da gezilecek yerler için de bu yazıya bakabilirsiniz. Şehir ile ilgili tüm görsel notlarıma Instagram hesabımdaki #journavelbursa etiketinden ulaşabilirsiniz. Herhangi bir sorunuz olursa yine Instagram’dan mesajlarınızı bekliyorum. Evliyalar şehri Bursa’da şimdiden iyi gezmeler!