Osmanlı’nın başkentlerinden Bursa, İstanbul’da yaşayanlar için Osman Gazi köprüsü ile 2,5 saatte gidilebilecek en iyi hafta sonu rotalarından biri. Hem gezilecek yerleri hem de geleneksel lezzetleri ile haftayı güzel kapatmaya birebir bu şehirde keşfedecek köy ve kasaba bolluğu da insanı bir hayli mutlu ediyor.

Bursa’nın merkezi ve çok popüler Cumalıkızık köyünün ardından, akla ilk gelenler şehrin yarımadası Gölyazı ve sahil kasabası Tirilye gelse de aslında Bursa merkezine 12 kilometre uzaklıktaki (yakınlık mı demeliydim yoksa) Misi köyü de Bursa’da gezilecek yerler listesine girmeyi çoktan hak ediyor.

Misi, ya da bugün kullanılan adı ile Gümüştepe; renkli ahşap evleri, girişte size karşılayan Nilüfer çayı ve bol yeşili ile daha size ilk görüşte mutlu ediyor. Oldukça küçük ama çok tatlı olan Misi’de geçireceğiniz birkaç saatin size huzur olarak geri döneceğine hiç şüphem yok; zaten öyle ki Bursalıların ve yakın şehirlerdeki seyahat severlerin hafta sonu için en çok tercih ettiği rotalardan biri de burası.

*Başlamadan Önce Meraklısına: Bursa’da Gezilecek Yerler yazısı için tıklayın.

Instagram’da @nesemcelikkaya ve @journavel hesaplarını takip edin, birlikte gezelim!

Misi Köyü’nün Tarihi ve Misi Köyü Hakkında

Milattan Sonra 183 yılında Alex adlı bir keşiş tarafından İnkaya ile birlikte keşfedilen ve böylece yaşamın başladığı Misi’nin ilk zamanlardaki adının Mysia olduğu söyleniyor. O zamanlarda keşiş Alex ve yanında getirdiği diğer Hıristiyanlar, yerleştikleri bu köyde konsül toplayarak İncil üzerine tartışmalar yaparmış. Misi’nin 180’li yıllarda İncil konsüllerine ev sahipliği yapması ve şimdilerde kalıntılarına rastlanan Misipoli Manastırı civarında İncil’in bir nüshasının bulunduğuna inanılması Misi köyünü Hıristiyanlık’ta önemli bir konuma taşıyor.

Tarihte bağcılık, ipekböcekçiliği ve tarım ile dikkat çeken Misi’de gezerken bol bol göreceğiniz asma yaprakları ve üzüm bağları, köyün pekmez ve şarabı ile bilinmesinin habercisi. Misi’de uzun bir geçmişi olan şarap ve pekmez üretimi; yalnızca bu yörede yetişen misket üzümleri ile gerçekleştiriliyor.

Misi Köyü’nün Turizm Hikayesi

Tarihi 2000 yıl önceye dayanan, 300 haneli ve 1300 nüfuslu şirin Misi köyü, Bursa’nın en yeşil köşelerinden biri olsa gerek. Ortasından geçen Nilüfer Çayı’nın etkisiyle ipekböcekçiliği ile tarımın hakim olduğu, Bursa’nın bereketi bol köylerinden biri olan Misi; yıllar önce şehrin geleneksel zanaatlerinden ipekböcekçiliği ile ünlenmiş. Ne var ki Çin’den gelen ucuz ipeğe Misi’nin işçiliği ve ipek fiyatları dayanamaz hale gelince, köyün ana ekonomisini oluşturan ipekböcekçiliği, bağcılık ve tarım günden güne tükenmiş, bitme noktasına gelmiş.

Köy halkının erkekleri zamanla başka işlere yönelirken, yıllardan beri çalışmaya alışık olan Misili kadınlar evlerine kapanır, istihdamsızlıktan çalışamaz olmuş. Bu şekilde Misi’nin ekonomisi önemli ölçüde bozulurken, işsizlik orasını da bir hayli artmış. Ancak, bildiğiniz gibi kadınlar toplumun aynası ve Misi’nin azimli kadınları da buranın öyküsünü değiştirmek için azimle harekete geçmiş.

Son 4 yıldır, Gelecek Turizmde ile yeni ekonomilere ve gündeme yenik düşen ipekböcekçiliği Misili kadınların elinde yeniden canlandırılıyor. Turizmde sürdürülebilirlik için çalışan Gelecek Turizmde’nin ilk dönem projelerinden biri olan Misi köyü, ‘Gel Bir Gün Misili Ol’ projesi ile geleneksel ipekböceği zanaatini Bursa’ya ve ülkelerine yeniden kazandırıyor, hem de bu kapsamda yöresel lezzetlerin ziyaretçilere tanıtılması ile ilgili de bir adım atıyor.

Gel Bir Gün Misili Ol projesinin başlaması ile önce köyün 44 kadını ipekböcekçiliğinin turizme kazandırılması ve dikkat çekici bir noktaya ulaştırılması konusunda gereken eğitimleri alıyor. İpekböcekçiliği alanındaki çalışmaların markalaştırılması köydeki İpek Evi’nde yapılırken, Nilüfer Belediyesi’nin Misili kadınlara tahsis ettiği ve şu an Nilüfer Misi Kadınları Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak da hizmet veren Koza Evi’nde ise yöresel tatlar hazırlanıyor, ziyaretçilerin klasik Bursa lezzetlerini kafe ortamında tatması sağlanıyor.

Misi Köyü Nerede, Nasıl Gidilir

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yer alıyor. Bursa’nın merkezine 12 km uzaklıktaki Misi köyü, Gümüştepe mahallesi olarak da biliniyor.

Misi’ye araba ile gelecekseniz navigasyonda Gümüştepe Mahallesi’ni işaretlemeniz gerekiyor. Misi’yi işaretlediğinizde sonu olmayan bir yola giriyorsunuz. Biz öyle yaptık, oradan biliyoruz. 😊 Navigasyon, Misi işaretlemesinde doğru sonuç vermiyor, bu yüzden Gümüştepe’yi seçin ve eğer yolu kaybederseniz Gümüştepe Mahallesi tabelalarını takip edin.

Misi’ye toplu taşıma ile gelecekseniz Bursa’dan önce metro ile Acemler durağına gitmeniz ve buradan B-20 otobüslerine binmeniz gerekiyor.

Araba ile gelirseniz, Misi’den sonra Gölyazı ya da Tirilye gibi Bursa’nın diğer gezilecek yerlerine de aynı gün içinde ulaşabilirsiniz.

Misi Köyü’nde Gezilecek Yerler – Yapılacak Aktiviteler

1. Misi Sokakları’nda Yürü, Renkli Evleri Fotoğrafla

Köydeki rengarenk ahşap evler fotoğraf çekmek için birebir. Misi’nin bu renklerle süslü nostaljik sokaklarını gezmek de buraya geldiğinizde yapmanız gereken ilk şey.

2. Misi Köyü’nün İpek Evi’ni Ziyaret Et

Restore edilip Misili kadınlara tahsis edilen İpek Evi, köyün ipekböcekçiliği zanaatini geliştirmek ve turizme kazandırmak için kullanılıyor. İpekten üretilen hediyelik eşyalar;  ninelerin ve büyük annelerin sandıklarından çıkan desenlere göre yeniden uyarlanıp burada satışa sunuluyor. Misi Kadınları Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin üyesi olan kadınlar, ipekleri kendileri üretip dokuyor ve derneğin bugün yaklaşık 50 üyesi bulunuyor.

3. Koza Evi’nde Öğle Yemeği Molası Ver

İpek Evi gibi restore edilip Misili kadınlara tahsis edilen bir diğer ev olan Koza Evi’nde ise Misi kadınlarının ellerinden çıkma lezzetleri tadabiliyorsunuz. Çok eski yıllardan beri köyde yapılan geleneksel yemekler, turistler için burada servis ediliyor. En sevilenler arasında; kestaneli kuzu güveç, ısırganlı erişte, lahanalı kocagörmez dolması ve koza tatlısı yer alıyor.

4. Misi Çocuk Kütüphanesi’ni Ziyaret Et

Evet, Misi’nin bir çocuk kütüphanesi var! Hafta içleri 09:00-18:00, hafta sonu ise 10:00-18:00 arası hizmet veren Nilüfer Belediyesi önderliğindeki bu kütüphanede her yaş grubundaki çocuk için kitaplar, zeka geliştirici oyunlar ve bulmacalar bulunuyor. Yetişkinler için de bir bölümün ve çalışma odasının bulunduğu kütüphane, Misi’yi ailece gezmeye gelenler için iyi bir tercih olacaktır. Köyün eski bir evinin restore edilmesi ile kurulan kütüphanede ücretsiz internet erişimi de sağlanıyor.

5. Etnografya Evi’ni Gez

Karagöz sanatçısı Şinasi Çelikkol’un Karagöz Gölge Oyunu’nun geleneğini sürdürmek ve sonraki nesillere tanıtmak amacıyla Bursa’da açmış olduğu Karagöz Evi’ni, Misi köyündeki Etnografya Evi izlemiş. Yöresel kıyafetlerin, el işlemelerinin, dokuma tezgahlarının, köyde yapılan hediyelik eşyaların sergilendiği ve bir de ‘ayna’ olarak tabir edilen küçük bir Karagöz perdesi bulunan bu Etnografya Evi de Şinasi Bey’in katkıları ile hayata geçmiş.  Giriş çocuklar için 2, yetişkinler için 4TL.

6. Mysia Fotoğraf Müzesi’ni Ziyaret Et

Türk fotoğrafçılığının usta sanatçılarını ve eski Bursa arşivini sergileyen mini fotoğraf müzesi. Zaman zaman fotoğrafçılıkla ilgili atölyelere de ev sahipliği yapıyormuş. Pazartesi günleri kapalı, onun dışında 10:00-18:30 arası açık. Girişi ücretsiz.

7. Misi Aile Çay Bahçesin’de Nefeslen

Cumalıkızık kahvaltılarına Nilüfer Çayı manzaralı rakip gelmiş! 😊 Misi’nin ortasından geçen Nilüfer Çayı’nın iki yanına kurulan, arası köprülerle bağlı Misi aile Çay Bahçesi, hafta sonlarının kahvaltı noktalarından biri. Tabii, çayın yanında keyif yapmak için biraz erken gelmek gerekiyor. Kahvaltı haricinde, Koza Evi’nde olduğu gibi demlikle çay keyfini burada da yapabiliyorsunuz. Daha önceki yıllarda çayın ortasına da masa kuruyorlarmış, siz de bu bol yeşilli manzarada ayaklarınız suya değecek şekilde keyif yapabiliyormuşsunuz ama biz gittiğimizde maalesef yoktu.

8. Misi Köyü’nde Piknik Yap

Mini Misi gezinizde yapmak istediklerinizden biri de piknik ise, Dağyenice Göleti’ne gidebilirsiniz.

Günübirlik Bursa turumuzda bu seferki rotamız Misi köyü oldu. Misi ve Bursa ile ilgili diğer fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya profilinden, #journavelbursa etiketi ile ulaşabilirsiniz. Bursa ile ilgili tüm yazılarımızı aşağı bırakıyoruz. Bizi takip edin, birlikte gezelim! Şimdiden iyi seyahatler! 🙂

Diğer Bursa Yazılarımız:

Bursa’da Gezilecek Yerler: 2 Günde Bursa rehberi yazısını okumak için tıklayın.

Bursa’da İskender Nerede Yenir: Bursa’nın En İyi İskendercileri yazısını okumak için tıklayın.

Cumalıkızık’ta Kahvaltı ve Gezilecek Yerler yazısını okumak için tıklayın.

Cumalıkızık’ta En İyi Kahvaltı: Taş Ev yazısını okumak için tıklayın.