Barselona; gezip de bitirmek için 3 günün asla yetmediği bir yer. Hem bir an önce her yerini görmek için can atıyorsun, hem de zaman geçiyor ve gezinin sonuna geliyorsun diye bir yandan da mutsuz oluyorsun. Mimarisi, lezzetleri, insanı, havası o kadar iyi hissettiriyor ki insana, buraya bir kere gelmiş olmak asla yetmiyor.  Şehirden ayrılmaya yakın, bir daha ne zaman gelsem diye hayaller kurarken buluyorsun kendini. Her mevsimi ayrı güzel bu yer de tabii ki planlı gezmek de çok önemli. İlk kez gidecekseniz, nereye nasıl ulaşırım, nerede kalırım diyorsanız, önce bir özet geçelim…

İspanyol mu Katalan mı

Barselona’da yaşayanların aslında İspanyol olmadıklarını da belirtmekte fayda var ki zaten son zamanlarda Katalonya’nın  İspanya’dan komple ayrılması bile gündeme oturmuş durumda. İnsanlar da kendini bu duruma o kadar kaptırmış ki sokaklarda ve evlerin balkonlarında bir dolu Katalan bayrağı görüyorsunuz. Bu arada, burada yaşayanlar bağlı oldukları Katalan kültürüne o kadar saygılılar ki sanırım bu kadar çok tarihi yapı, meydan, figür başka şehirde olsa bu derece iyi bakılmış ve korunmuş olamazdı. Turizm bu şehrin en önemli kaynaklarından biri, bunu da herkes farkında. Olur da bir gün gerçekten Barselona İspanya’dan ayrılırsa, tek sorunlarının elektriği, suyu, gazı nereden sağlayacağız, Barcelona FC’yi dünya kupasına nereden sokacağız gibi başlıklardan olacağına eminim. Buna paralel; herkes tabii ki İspanyolca değil, Katalanca konuşuyor ve İngilizce konusunda da az biraz sorunları var. Tabii internet çağında bu konudan yana bir sorun yaşayacağınızı pek sanmıyorum.

Konaklama ve Ulaşım

Barselona’ya ilk gidişimde bir Erasmus’luydum ve tabii ki sırt çantasıyla gezen biri olarak okul arkadaşım Banu ile yaptığımız turda konaklama adresimiz bir hostel olmuştu. İlk kaldığımız yer La Rambla. Gezmek için çok büyük bütçelerii olmayanlar için iyi bir nokta; hem hop on hop off kullanacakların Katalunya Meydanı’na kolay ulaşması, hem de bazı noktalara yürüyerek de gidebilmeniz açısında mantıklı bir bölge. Saat akşam 11’i geçtiğinde, güzelliği ile ilgili olumlu yorumum pek olmayacak. Her Türk gibi La Rambla’yı da bir yere benzeteceksem, burası baya İstiklal Caddesi. Haliyle, geç saatlerde pek iç açıcı değil. İkinci gidişimde mimari olarak ağzım açık dolaştığım Barri Gothic bölgesinde kalmak için can atmış olsam da Booking.com’un verdiği çılgın indirimle kendimi yine La Rambla’da bir otelde buldum. Konum olarak metronun dibinde oluşu, fiyat açısından da kendi çizgisindeki otellere ciddi bir fark atışı tekrar bu bölgede kalmamı sağladı diyebilirim. Bir daha gidersem, diğer seçeneklerim Barri Gothic ya da El Born olacak ama, orası kesin.

Barri Gotic

Ulaşım konusuna gelince, Barselona gezme açısından tam bir İstanbul. Yani, Roma gibi her yere yürüyerek gidebileceğiniz bir şehir hayal etmeyin. Barselona’ya geldiğinizde birçok turistik noktaya gideceğinizi düşünerek, 48 saatlik Barcelona Card Express şiddetle tavsiyem. Fiyatı 20 Euro ve tüm toplu taşıma hatlarının ücretsiz olmasının yanında birçok turistik nokta da indirimleri var. Hava güzelse Barcelona City Tour’dan hop on hop off bileti de alabilirsiniz. İlk gidişimde kullandığım bu otobüslerle gitmek istediğim her noktaya rahatlıkla gitmiş, otobüsün kulaklıklı rehberliğinden yararlanmış ve yine birçok müze girişinde indirimler kazanmıştım. Bu otobüsler de 24 saatlik 25 Euro, 48 saatlik 35 Euro. Havalimanı servisinden sonra ineceğiniz yer olan Katalunya Meydanı’nın çevresindeki kiosklardan her iki bileti de almanız mümkün.

Turistik aktiviteler bana göre değil, ben şehri solumak istiyorum diyenler, bu kartlardan almasa da olur. O zaman istikamet metro istasyonları, tek ya da günlük metro bileti işinizi görecektir. 2-10 Euro civarı ödeyerek günü kurtarabilirsiniz.

Port Vell

Bölgeler

Barselona 10 bölgeye ayrılmış; Ciutat Vella, Eixample, Gracia, Sant Marti, Sant Andreu, Nou Barris, Sarria-Sant Garvasi, Les Corts ve Sants-Montjuic. Gezilecek yerlerin çoğu ise Ciutat Vella, Eixample ve Gracia arasında olduğundan, otellerin çoğu da bu çevrede.

Casa Batlló

3 Günde Barselona

Barselona kocaman ve görülecek yeri çok fazla olan bir şehir. Siz görülecek yerler ve müzeler yazıma ışınlanmadan önce, 3 günde burayı nasıl gezeriz diyenler için bir rota hazırladım. Özet olarak aşağıda, detaylar Barselona Rehberi: Görülecek Yerler ve Müzeler yazımda.

1.Gün: Katalunya Meydanı, La Rambla Caddesi, Mercat la Boqueria, Barri Gotic mahallesine geçiş, Plaça Reial, Barselona Katedrali, Passeig de Gracia Caddesi, Casa Battlo, Casa Amattler, Casa Mila.

2.Gün: Sagrada Familia Bazilikası, Camp Nou, Güell Parkı, eski marina Port Vell, Barceloneta Plajı ve çevresi.

3.Gün: El Born mahallesine geçiş, Picasso Müzesi, Cuitadella Parkı, MNAC Katalan Ulusal Sanat Müzesi, Poble Espanyol, Fundacio Miro Müzesi.

La Sagrada Familia

Yeme-İçme

Barselona’ya gidince tadacağınız belli başlı şeyler tabii ki var. Örneğin; deniz mahsüllü, minik aperatif tabaklarından oluşan ‘tapas’ buranın vazgeçilmez kültürü. Tapas kelimesi de aperatif anlamına gelen ‘tapa’nın çoğulu zaten. Benim favorim kalamar, ahtapot, peynir içeren bir tapas’ın yanında Barselona’nın bir diğer klasiği olan meyveli şarap Sangria’dan içmek. Buraya gelmişken denemenizi önereceğim bir başka içecek, Katalanların köpüklü şarabı olan ‘Cava’.  Madem konumuz İspanya, deniz mahsüllü pilav türlerinden ‘Paella’yı ve bir çeşit tuzlu kızarmış hamur olan ‘Churros’u denemeden bu sınırlardan çıkarsak ayıp etmiş oluruz.

Paella & Sangria

Barselona’da yeme-içme konusuna hafif bir giriş yaptıktan sonra, bu konudaki detaylı notlarım ve mekan önerilerim için sizi Çok Lezzetlisin Canım Barselona yazımı okumaya bekliyorum! Sorunuz olursa bana Instagram’dan hızlıca ulaşabilirsiniz. Şimdiden bol fotoğraflı gezmeler!