Assos ile yolumuz pandemi yazında kendimize arabayla gidecek rota ararken kesişti, Kazdağları ve Assos olarak planladığımız uzun gezide burası, hem sakinliği hem de serin koyları ile bize çok iyi geldi. Çanakkale’nin en güzel yerlerinden biri ve ne kadar sezon ortası olsa da daima kaçacak sakin koyları var. Bu yazıda Assos plajlarını ve Assos’da denize girilecek koyları listeledik, en sevdiklerimizi de ayrıca belirttik. Şimdiden iyi gezmeler ve tabii ki iyi yüzmeler!

ASSOS’DA DENİZE GİRİLECEK KOYLAR

Plajlarda keşfe çıkmadan önce, koyların çoğu taşlık olduğu için yanınıza deniz ayakkabısı almayı unutmayın. Su altı da bir o kadar güzel görünüyor, şnorkelinizi de yakınınızda tutun deriz.

1. ASSOS ANTİK LİMAN:

Assos’un genel anlamda da oldukça mini olan Antik Liman bölgesinde bir de küçük koy var. Tabii, bu alan Assos’un ana turistik noktalarından biri olduğu için hem genel olarak kalabalık hem de koy küçük bir alanı kapsadığından genellikle bu civardaki kıyı otellerinin kullanımı ve işletmesinde.

Otellerin veya tesislerin iskelelerinden denize girebilirsiniz, ama burada çok fazla zaman kaybetmemenizi öneririz.

2. SİVRİCE KOYU:

Antik Liman’a çok kısa mesafede bulunan Sivrice Koyu, Assos’da denize girmeyi en sevdiğimiz yer. Taşlık bir koy olduğu için, biraz ilerisinde yer alan Sokakağzı Koyu’na göre çok daha sakin.

Koy boyunca farklı farklı işletmeler var, aralarda işletme hizmeti almadan şezlongları atıp ücretsiz oturabileceğiniz alanlar da var. Suyu Assos’un geneli gibi oldukça serin ama yüzmesi çok keyifli. Bu koy çevresinde en sevdiğimiz uygun fiyatlı işletme Muammer Can’ın Yeri.

3. SOKAKAĞZI KOYU:

Sivrice Koyu’nun biraz ilerisi, genellikle çocuklu ailelerin ve kamp atmak isteyenlerin tercihi olan Sokakağzı Koyu. Bu koyun geniş ve kumluk sahilinde çok sayıda kafe, restoran, butik otel ve kamp alanı bulunuyor. Tüm işletmelerin önünde plaj alanı oluyor ve şemsiye, şezlong kiralanabiliyor.

Öğleden sonra dalga başladığı için sabah erken saatte gelmek daha iyi olur. Tam karşısı Midilli Adası.

4. ASSOS YEŞİL LİMAN:

Etrafında yazlıkların olduğu, işletmesi olmayan bir plaj. Genellikle bu yazlıklarda yaşayanların geldiği temiz bir koy, plajı taşlık. Bakir koyları seviyorsanız, tamamen hazırlıklı olarak ve şemsiyenizi de alıp buraya gelebilirsiniz ancak bizim ilk tercihimiz burası olmazdı. Koyda deniz kestanesi olduğu için deniz ayakkabısı şart.

5. KORUOBA KOYU:

Bölgenin en bakir koylarından biri burası. Yeşil Liman ile kıyaslarsak, birkaç işletmesi ve kamp alanı olan bir yer diyebiliriz. Karşısında Midilli Adası yer alıyor, o yüzden manzarası da oldukça keyifli. Sessiz sakin, huzurlu bir koy. Plajı taşlık, yeri Yeşil Liman’ın ilerisinde.

6. KADIRGA KOYU:

En geniş plajlardan Kadırga Koyu; upuzun plaj alanında çok sayıda tesis mevcut. Her bütçeye uygun bir çözüm bulmak mümkün, şezlongunuzu alıp gelebileceğiniz ücretsiz halk plajı da var.

Yazın kalabalık günlerde daha sakin bir alan ararsanız, sondaki belediye tesisine doğru giderek en uç kısımda oturabilirsiniz. Plaj taşlık, denize girişin birkaç adım sonrası kum. Hafta sonları çokça kalabalık olduğunu ekleyelim.

2020 yazında, Kadırga Koyu’nun pandemiye ve sosyal mesafeye en uygun işletmesi ve plaj tesisi Assos Club Beyaz’a aitti. Şezlong kiralamayı düşünüyorsanız hem yeme içme hem kiralama hizmeti için Club Beyaz aklınızda olsun. Assos’da en sevdiğimiz işletme burası diyebiliriz.

Bir diğer alternatif de İtalyan dağ kasabası görünümlü Assos Terrace Hotel’in plajı. Denize merdivenle giriliyor, farklı noktalardaki teras alanlarında püfür püfür oturması çok keyifli.

7. BABAKALE AKLİMAN KOYU:

Assos çevresindeki gezi rotanızı Osmanlı’nın son kalesinin de olduğu Babakale’ye doğru uzatacaksanız, belki burada da bir deniz molası vermek istersiniz. Babakale Akliman Koyu, Assos Antik Liman’dan araba ile 45 dakika mesafede.

Koyun plajı kumluk ve deniz de genel anlamda sığ; bu yüzden çoğunlukla çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plaj. Çevresindeki sitelerin kendine ait alanların haricinde, işletmelerden şezlong ve şemsiye kiralanabiliyor.

Babakale Akliman Koyu ile Assos Plajları | Assos’da Denize Girilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından da ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Bu gezinin diğer yazıları:

KAZDAĞLARI KÖYLERİ | EN GÜZEL KAZDAĞLARI KÖYLERİ

KAZDAĞLARI GEZİLECEK YERLER | KAZDAĞLARI GEZİ REHBERİ